Balon za slobodno vrijeme u posjeti momcima. Sportska zabava "igre sa balonima"

Sportska zabava sa balonima u pripremnoj grupi „U poseti princezi balona“

Nikolskaya Lyudmila Gennadievna, instruktor fizičkog vaspitanja. MDOBU "Novoarbansk vrtić "Duga". Republika Mari El, Medvedevski okrug, selo Novy.
svrha: Scenario za djecu predškolskog uzrasta. Može biti od interesa za instruktore fizičkog vaspitanja i vaspitače.
Cilj: Stvorite radosno raspoloženje kod djece i želju za sudjelovanjem u zabavi.
Zadaci:
- Razvijati pažnju, spretnost, brzinu
- Naučite djecu da učestvuju u timu, pomažu jedni drugima i navijaju za svoje drugove.
- Formirajte pozitivan stav prema zabavi, povećajte fizičku aktivnost djece.
Oprema: baloni, step plesovi - prema broju djece, dva reketa za badminton, mreža za odbojku, dva obruča, markeri.

Napredak sportske zabave:

Djeca marširaju u teretanu. Oni će formirati liniju.



Vodeći- instruktor fizičkog vaspitanja: Ljudi, danas nas Princeza balona poziva u goste. Ali da biste došli do toga, morate savladati sve prepreke i prepreke na putu. Da li se slažete?
djeca: Da.
Vodeći: Onda smo krenuli na put.
Hodanje u koloni jedan po jedan.


- Na putu je močvara, moramo je preći. Skačemo s humke na humku a da ne smočimo noge (djeca skaču iz kruga).


- Hodamo kroz visoku travu i visoko dižemo noge. Hodanje sa visoko podignutim kolenima, rukama na pojasu.
(po dvije gimnastičke klupe sa obje strane dvorane)
- Morate prijeći most na putu. Hodanje na gimnastičkoj klupi, ruke u stranu.
- Ušli smo u guste šikare i treba da puzimo preko mosta. Puzanje na sve četiri na gimnastičkoj klupi.
- Uskoro će početi kiša. Moramo brže doći do mjesta. Trčanje u koloni jedan po jedan. Trčanje kao zmija po hodniku između stepenica.
Trčali smo dugo, dugo i malo smo se umorili. Sjednimo na panjeve i sjedimo malo.
Djeca se poredaju na postavljenim stepenicama.
Step aerobik. Zagrijte se uz muziku na stepenicama. (po izboru nastavnika)




Nakon zagrevanja, uz muziku izlazi Balon Princeza.


princeza: Zdravo momci! Drago mi je da smo se upoznali. Hvala vam što ste me došli posjetiti. Da li voliš da se igraš? I zaista volim da usrećujem momke!
Hajde da se podelimo u dva tima. Jedna ekipa će imati žute lopte, druga crvene.
Djeca su podijeljena u dva tima, princeza timovima daje balone. Objašnjava prvi zadatak.



Štafeta br. 1."Dodaj loptu nekom drugom"
Zadatak: Djeca stoje u dvije kolone, stopala u širini ramena. Morate se sagnuti i dodati loptu između nogu osobi koja stoji iza vas. Kada lopta stigne do posljednje, zadnja je prebacuje preko glave osobe ispred. Čiji tim će brže vratiti loptu prvom igraču?


Štafeta br. 2."Kengur".
Zadatak: Skočite sa loptom stisnutom između koljena.


Štafeta br. 3. "prijateljski par"
Zadatak: nositi loptu u parovima, grleći se. Vratite se i dodajte drugom paru.

Štafeta br. 4.„Pomeri ga bez ispuštanja lopte.”
Zadatak: Stavite lopticu na reket za badminton (bez linije za pecanje). Donesite ga do obruča koji leži 3 m naprijed i prenesite palicu sljedećem igraču.



princeza: Bravo momci su igrali dobro. I za ovo ću vam dodati još kuglica.
Štafeta br. 5. "Baci loptice preko mreže"
Uz muziku djeca bacaju loptice na suprotnu stranu kroz mrežu. Čija ekipa najbrže dobije lopte sa svoje strane pobjeđuje! Muzika se gasi, deca broje koja strana ima najmanje lopti i tim će pobediti.



princeza: Kako smo divno igrali. Svi momci su danas ostarili i mislim da je naše prijateljstvo pobedilo. Dajem ti sve ove lopte. Pogledaj samo kako su tužni.


Imam markere, predlažem da nacrtamo nasmijana lica na našim balonima i smislimo imena za naše prijatelje.
Djeca markerima crtaju nasmijana lica na balonima.



princeza: kakve smiješne lopte si napravio. Hajde da plešemo sa njima.
Svira muzika, djeca se zabavljaju i igraju slobodni ples sa balonima.


princeza: Našoj zabavi s loptama došao je kraj. Vrijeme je da se oprostim od tebe, a ti treba da se vratiš u vrtić. Zbogom momci!
Fotografija za uspomenu.


Hodanje u koloni jedan po jedan. Djeca se vraćaju u grupu.

Organizacija aktivnosti za djecu 2. juniorske grupe
o realizaciji obrazovne oblasti
"kognitivni razvoj"
“Balon u posjeti momcima”
Sastavio: Kiseleva I.P.
nastavnik 1. kvalifikacija cat.
d/s br. 8 “Vasilyok”, Bugulma
Republika Tatarstan
Target.
Dajte djeci ideje o zraku.
Zadaci.
1. Upoznati djecu sa svojstvima zraka.
2. Upoznati učenike sa metodama detekcije vazduha.
3. Doprinijeti formiranju kognitivnog interesovanja kod djece.
4. Održavati interes za istraživačke aktivnosti kroz eksperimente i eksperimente.
5. Razvijati kod djece sposobnost upoređivanja, posmatranja i izvođenja zaključaka.
6. Razvijati sposobnost timskog rada.
Materijali: gel baloni, raznobojni baloni prema broju učenika, posuda za vodu, salvete, baloni iznenađenja, pribor za rukotvorine.
Pokret
Educator. Momci, gosti su došli na našu lekciju danas. Hajde da ih pozdravimo.
Djeca. Zdravo.
Iza ekrana se pojavljuje balon.
Educator. Ko nas je još posjetio? Kako je lopta bez nogu ušla u našu grupu? (Dečja pretpostavka.) Da, naduvan je, lagan i mogao je da doleti do nas. Šta je unutar lopte? Čime je ispunjen?
Djeca. Unutar lopte je vazduh.
Educator. Pa zašto se balon zove balon? (Opcije dječjih odgovora).
Educator. Ljudi, pogledajte loptu, da li je srećna ili tužna?
Djeca. Sad.
Educator. Šarik je uznemiren zbog nečega. Učitelj donosi loptu, kao da nešto šapuće.
Educator. Šarik je rekao da ne zna ništa o sebi. Kako mu možemo pomoći?
Djeca. Pričaj mi o tome.
Educator. Šta već znamo o lopti? Zašto se zove vazdušni?
Djeca. Balon se zove vazdušni balon jer leti kroz vazduh i naduvan je vazduhom.
Vaspitač: Hajde da bolje upoznamo vazduh.
Nastavnik pokazuje na nenaduvani balon.
Vaspitačica: Pogledajmo sada ovaj (naduvani) balon, da li su slični? Po čemu se razlikuju?
Djeca. Ne liče. Jedan balon je naduvan, a drugi nije.
Vaspitač: Naš gost je tako velik i okrugao jer u njemu ima zraka. Šta mislite, je li zrak lagan ili težak?
Djeca. Lako.
Učiteljica poziva djecu da se igraju balonom kako bi se uvjerili da je zrak bestežinski.
Igra na otvorenom "U krugu"
Djeca stanu u krug i uz muziku dodaju jedan drugom balon (pjesma „Balon“, prezentacija). Djeca se vrte s loptom iznad glave.
Educator. Igrali smo se sa loptom i otkrili da je vazduh bestežinski. Šta još možemo reći o vazduhu? Vidite li vazduh?
Djeca. br.
Educator. To znači da je vazduh nevidljiv. Osjećaš li to?
Djeca. Može.
Educator. Hajde da napravimo mali eksperiment, za to ću naduvati ovaj (ne naduvani) balon, a sada budite oprezni.
Učitelj ispušta zrak iz balona, ​​obraća pažnju na zvuk i mlaz zraka koji izlazi.
Educator. Uverili smo se da u lopti ima vazduha. Kako ste se osjećali?
Djeca. Vjetar.
Educator. Znamo da je nevidljiv, ali možemo da ga čujemo. Kakav zvuk je napravila lopta?
Djeca. sh-sh-shTeacher. Hajde da igramo igru ​​Bubble
Raznese se, balončić,
Digni se, veliki,
Ostani ovako
Nemoj eksplodirati.
Letio je, leteo, leteo
Da, udario sam u grančicu.
Sh-sh-sh
Educator. Šta još možete reći lopti? Šta mislite od čega je napravljena lopta?
Djeca. Od gume.
Educator. Dakle, lopta je gumena. Šta još može biti guma?
Djeca. Igračke, čizme.
Lopta. Šta znači guma?
Educator. Ljudi, znate li šta znači guma?
Djeca. Ne znamo.
Educator. A momci, ne znam. sta da radim? Imam ideju. Idemo u laboratoriju i saznamo kakva svojstva imaju gumeni predmeti.
Lopta. Oh, koliko je mojih prijatelja ovdje - balona.
Iskustvo br. 1
Educator. Uzmimo loptu u ruke. Kakav je to osjećaj? Hajde da ga mazimo.
Djeca. Glatko
Educator. Sada pokušajte da ga stisnete. Šta je, meko ili tvrdo?
Djeca. Soft.
Zaključak: lopta je glatka i meka.
Educator. U našoj grupi imamo mnogo različitih igračaka. Predlažem da nađete gumene igračke.
Igra "Pronađi gumenu igračku"
Igračke su raspoređene po cijeloj grupi: drvene, plastične i gumene. Zadatak za djecu je da odaberu gumene igračke.
Educator. Zašto ste odabrali ove igračke?
Djeca. Oni su mekani.
Iskustvo br. 2
Educator. Pokušajmo sada istegnuti loptu. Šta mu se dešava?
Djeca. On pruža ruku.
Zaključak: lopta se rasteže, što znači da je guma elastična. Gumena lopta je lagana, glatka, mekana, elastična.
Iskustvo br. 3
Duvao je jak vjetar, lopta je letjela i letjela i pala u vodu. Šta mu se dogodilo? Šta je on postao?
Djeca. Pomokrio je.
Educator. Sada ga obrišemo salvetama. Šta je on postao?
Djeca: Suvo.
Educator. Pogledajmo unutra loptu i utvrdimo da li je voda ušla u nju.
Djeca. Nije pogodio.
Zaključak: guma ne propušta vodu.
Educator. Ili možda gosti žele da nam kažu nešto o balonu. Postavimo im pitanje: "Koje druge vrste balona postoje?"
Odgovori gostiju:
Različitih oblika (okrugli, ovalni, srcoliki).
Različite boje (plava, zelena, crvena, žuta, ljubičasta).
Veliki i mali. Sa ili bez uzorka.
Educator. Šta ste danas naučili o balonu?
Djeca. Lopta je napravljena od gume, naduvana vazduhom, lagana, glatka, mekana, elastična i ne propušta vodu.
Educator. Pa, loptice, jesi li naučio puno o sebi?
Lopta (smiješeći se). Da, hvala vam momci.
Educator. Vidi, lopta je počela da se smiješi.
Vaspitač: Sharik vam hvala što ste mu rekli puno o njemu. I u znak zahvalnosti, balon je za vas pripremio iznenađenje (kutiju malih balona). Možete uzeti bilo koju loptu za sebe. Da li želite da ukrasite svoje balone?
Na stolu su flomasteri, olovke u boji, gvaš i kist.
Educator. Razmislite o tome kako možete brzo i sigurno ukrasiti balon.
Djeca nude.
Educator. Pogledajte kako su olovke oštre. Možete li crtati na lopti s njima?
Djeca. Ne, pukne.
Educator. Možete li ukrasiti bojama?
Djeca. Može.
Educator. Da li se boje brzo suše?
Djeca. br.
Educator. Morat ćete čekati dugo da se boje osuše. Kako možemo brzo i bezbedno da obojimo balone?
Djeca. Flomaster.
Educator. Naravno, flomaster nije oštar i brzo se suši. Odaberite bilo koju boju i ukrasite svoju loptu (krugovi, ravne i valovite linije).
Vaspitač: Bravo. Napravila si veoma lepe lopte.
Lopta, lopta
Moja prozračna.
Nestašan, nestašan.
lopta je okrugla,
Lopta je glatka,
Lopta je lagana,
Lopta je mekana!
Naša lekcija se završava. Baloni koje ste ukrasili dobijate na poklon od velikog balona.

Marina Merenkova

MBDOU TsRR – vrtić br. 3 "sunce".

SAŽETAK

GCD prema region« Spoznaja» .

« Balon u poseti momcima» .

(srednja grupa)

Abstractčasovi eksperimentalnih aktivnosti u ekologiji

u srednjoj grupi br. 2; GCD « spoznaja» .

Target:

Doprinijeti obogaćivanju i učvršćivanju znanja djece o posjedima zrak, širenje razumijevanja djece o važnosti vazduha u ljudskom životu, životinje, biljke.

Zadaci:

Razvojni:

Razviti vještine samostalne aktivnosti; razvijati kod djece sposobnost uspostavljanja uzročno-posljedičnih veza na osnovu osnovnog eksperimenta i izvođenja zaključaka; razvijati vještine saradnje djece kroz uključivanje u različite aktivnosti. Obrazovni:

Negovati tačnost, pažnju i sposobnost da se postupi prema uputstvima nastavnika; negovati kulturu komunikacije, intenzivirati govornu aktivnost djece.

Obrazovni:

Stvorite holistički pogled na zrak; njegova svojstva; konsolidovati osnovne ideje o izvorima zagađenja zrak, o značenju čistog vazduh za naše zdravlje, razvijati ekološku svijest djece; konsolidovati znanje o geometrijskim oblicima i bojama.

Preliminarni rad:

Čitanje priča, bajki obrazovne prirode, eksperimenti ( « Vazduh oko nas» itd., razgovori na tema: "Sunce, zrak i voda su naši najbolji prijatelji", « Vazduh je izvor života» .

Oprema:

balon(napuhan, poslužavnik sa izrezanim bijelim prugama za svako dijete; koverta sa zagonetkom, korpa sa iznenađenjem (slatkiši, plastične kašike za jednokratnu upotrebu, plastične čaše (transparentno) sa vodom, tube, tanjiri sa zemljom, plastične kese, gvaš različitih boja (tanjiri za to, sunđeri - "markice"(spužva na štapiću, za netradicionalno crtanje, vlažne maramice; praznine baloni, Whatman papir sa izvučenim žicama za lopte(kolektivni sastav).

Napredak lekcije:

Uvodni dio:

Zdravo Momci! Znate, danas imamo neobičnu lekciju, a oni su došli kod nas gosti, hajde da ih pozdravimo. a nama, Momci, stigao je još jedan neobičan gost. (MUZIKA 1). ko je ovo (balon) Tačno! Ali on je došao kod nas s razlogom, ponio je kovertu sa sobom, da vidimo šta je u njoj, ali ima misteriju. Poslušajmo ga i probajmo ga pogoditi.:

Prolazi kroz nos u grudi

A povratak je na putu.

On je nevidljiv, a opet

Ne možemo živjeti bez njega.

sta je ovo O čemu je bila zagonetka? (zrak) Tako je, bravo.

Momci da li mislite da možemo da živimo bez zrak? (odgovori djece)

Hajde da pokušamo da pritisnemo ruke preko usta i nosa i vidimo koliko dugo možemo izdržati bez zrak. (provođenje eksperimenta). Osoba ne može živjeti bez zrak. Mogu li životinje to učiniti? (odgovori djece) I biljke (odgovori)? Naravno, sva živa bića oko nas mogu postojati samo ako dišemo zrak. Šta se dešava zrak? (čisto, prljavo). Ako ljudi i životinje dišu čisto zrak, kakvi će onda biti? (zdrav, jak). I cvijeće, biljke (zeleno, cvjeta). Šta ako je prljavo? zrak, To (odgovori). Ko zna šta zagađuje naše zrak? (odgovori (transport - izduvni gasovi, itd., sagorevanje otpada, prašina, itd.)

Zaključak: čist zrak dobro za zdravlje i sva živa bića, što znači da mi ljudi moramo voditi računa o životnoj sredini i ne zagađivati ​​je.

Razgovarali smo o tome zrak, o tome koliko je to važno za sav život na našoj planeti, za biljke, životinje i ljude.

A sada, uz pomoć eksperimenata, pokušat ćemo razumjeti šta je to - tako važno za nas zrak! Dakle, pokušajmo odrediti njegova svojstva.

Momci, i ko zna šta su eksperimenti ili eksperimenti (iskustva su kada znanje stičemo izvođenjem nekih radnji)

Gdje se izvode eksperimenti? (u laboratoriji - posebna prostorija).

Da vidimo kakvu sam laboratoriju pripremio za vas. Dakle, hajde da isključimo gas i pretvaramo se da smo naučnici. Uvedeni? A sad da otvorimo oci... Vrijeme je za naše eksperimente...

Glavni dio:

Dakle, ja ću vam postavljati pitanja, a vi ćete na njih odgovoriti kroz eksperimente.

Pažnja, prva nekretnina: « vazduh je nevidljiv, kako se može otkriti?

Kako to možete dokazati?

Duvajte na traku papira (prikaži)

„Ima li vazduh u ljudima

Uzmimo slamčicu i puhnimo u čašu vode (pokaži, vidi šta će se desiti. Mjehurići se dižu do vrha. Ovo je zrak).

“Ima li ikakvog vazduh u zemlji

Stavimo zemlju u vodu. Mjehurići koji se pojavljuju na površini su zrak koji je u zemlji.

Izađimo sada na tepih i malo se zagrijmo. Ponovite pokrete za ja:

Minut fizičkog vaspitanja:

Vjetar duva odozgo.

Bilje i cvijeće se savijaju.

Desno - lijevo, lijevo - desno

Cvijeće i trava se klanjaju. (Naginje se na strane) .

Idemo zajedno

Hajdemo svi da skočimo na licu mesta. (skakanje) .

Više! Zabavite se! Ovako.

Idemo korak po korak. (hodanje u mjestu) .

Utakmica je gotova, vrijeme je da se pozabavimo

Nastavimo naše eksperimente.

Iskustvo br. 4" Vazduh je oko nas, ali kako da ga uhvatimo?”

Korištenje plastične vrećice.

Iskustvo br. 5 « Vazduh je bezbojan, osjećaš li to?”

Educator: Kako?

Ako paket stisnemo rukama, to ćemo osjetiti elastični vazduh(prikaži). Može se odrediti zračna elastičnost pomoću lopte(prikaži) .

Iskustvo br. 6 „Da li imaš miris vazduha

Da li mislite da postoji miris vazduha(ne).

Dobro, zašto? Svaka soba može drugačije mirisati (navedite primjere i vazduh ne miriše.

Ovim se završavaju naši današnji eksperimenti. Ali pogledajte naše gost izgleda dosadno. Hajde da ugodimo njemu i sebi i da puno crtamo baloni, ne baš na uobičajen način.

Sada ću podijeliti praznine svakome od vas baloni, ali su bijele i lopte treba da budu šarene i svetle. Pogledaj pozadi lopta postoji geometrijska figura određene boje, pa ukrasite svoju balon u toj boji koje je boje vaš geometrijski lik (4 boje, 4 stola, dijete treba da sjedi za stolom za kojim se nalazi "njegova boja"). Hajde da ukrasimo lopte, samo ne četkicama, kao i obično, već spužvama ( "markice", sunđer na štapiću). U redu? Možeš li to podnijeti? (da) A onda ćemo ih zalijepiti na whatman papir (svaka nit ima geometrijsku figuru, morat ćete zalijepiti zrak. loptu na tu nit, gdje se nalazi "vaša geometrijska figura"). Dobićemo puno šarenih. lopte, koji će krasiti našu grupu i naše biće puno gostiju"prijatelji". Započnite (MUZIKA 2).

Bravo, svi su dali sve od sebe! …I balon Veoma sam zadovoljan vašim radom (obrišite ruke vlažnim maramicama).

Summing up:

Dakle, koje ste nove i zanimljive stvari naučili zrak danas?

- Vazduh je nevidljiv. Ne vidimo vazduh, ali ne možemo bez toga. Vazduh koji ljudi udišu, životinje i biljke.

- Vazduh je čist, jer kroz njega vidimo druge objekte. Na primjer, završili smo vazduh vidimo vrata, ali ne vidimo šta je iza vrata.

- Vazduh je bezbojan. Vidimo da je sto bijeli, a ormar braon, i nema zraka boje.

- Vazduh nema miris. Svaka soba miriše drugačije. Postoje različiti mirisi u apoteci, frizeru, menzi i vazduh nema miris.

- Vazduh je elastičan. Lopte su napumpane zrak a kada udare u zid ili pod skaču visoko, to je ono što je elastičnost.

Educator:

Dragi Momci! Vaši eksperimenti su pokazali šta je to vazduh i dokazanošta mu se dešava u različitim situacijama. Za vaša otkrića i napore želim hvala ti, ti "Odlično dobro urađeno".

Pogledaj naše gost raspoloženje mu se popravilo, imao je mnogo "prijatelji"– višebojna lopte, a u znak zahvalnosti za vaš trud on (lopta) počasti te slatkišima. Oni to zaslužuju!

Želim vam da nastavite eksperimentirati, donositi zaključke i naučiti puno novih i zanimljivih stvari. Hvala ti.



MBDOU vrtić br.6 "ne zaboravi" Razvila učiteljica prve kategorije Elena Nikolaevna Savelyeva

Ostaškov 2015

Cilj: stvaranje prazničnog raspoloženja kod djece; razvoj motoričke aktivnosti; negovanje osjećaja uzajamne pomoći i prijateljstva.

Oprema: Proslava se održava na otvorenom, prostor je ukrašen balonima, igračkama na naduvavanje i cvijećem. Kasetofon, snimci šaljive muzike, baloni, kostim klovna za nastavnika. Kartonske kuglice, magnetne ploče.

Zvuči zabavna muzika! Zdravo momci! Ja sam duhoviti klovn Klepa! kako se zoveš? (djeca kažu svoja imena). Pa, evo nas. Letjela sam da vas posjetim za praznik na ovim raznobojnim kuglicama iz zemlje koja se zove Smekhlyandiya. Tamo žive klovnovi i klovnovi. Svi se tamo zabavljamo, zasmejavamo jedni druge, pevamo, plešemo. Znate li koji je praznik danas? Danas je praznik balona, ​​vidi koliko ih imam! Pogodi šta volim najviše na svijetu? Da, volim da se igram. Da li voliš da se igraš? A danas ćemo se igrati sa balonima. I prva igra se zove "Daj mi osmijeh" . Doći ću i pokloniti svima po balon, a ti ćeš mi dati prelijepe osmijehe. Hodam stazom (Klovn prolazi pored djece), i poklanjam osmehe svima! (Zaustavlja se i daje loptu svakom djetetu). Nasmiješite se i požurite, zajedno će biti zabavnije! Volite li plesati? Onda predlažem zabavan ples sa balonima. Stanite u krug.

Ples sa loptama

A sad želim da znam: ko je od vas najpametniji.

Konkurs "Pogodi zagonetku"

Male lopte
Viseći na drvetu:
Crvena, zelena -
Izgledaju primamljivo.

Volim ove lopte
Odrasli i djeca
Nasipne loptice –
Najbolji na svijetu! (jabuke)

Na zelenoj krhkoj nozi,
Lopta je rasla blizu staze. (maslačak)
Velik je, kao fudbalska lopta
Ako je zreo, svi su srećni.

Tako je dobrog ukusa!
Kakva je ovo lopta? (lubenica)
Dobrodušan, debele kože,
Izgleda kao balon na vrući vazduh

Gotovo uvijek živi u vodi
Debele kože... (nilski konj)
Okrugla, glatka, kao lubenica...
Bilo koje boje, za različite ukuse.

Ako me pustiš s uzice,
Odleteće iza oblaka. (balon)

A sada, da vam ne bude dosadno, predlažem da igrate! Da li se slažete?

Igra na otvorenom "U ravnom krugu"

Klovn djeci pokazuje razne pokrete, djeca ponavljaju za njim.

U ravnom krugu jedan za drugim
Hajde da šetamo srećno
Sve što će vam Klepa pokazati
To ćemo uraditi.

Oh, kako mi se sviđa s tobom!

Balon je igračka koju vole ljudi svih uzrasta. Šta mislite čemu služe baloni? (odgovor djece) Da, baloni se koriste za ukrašavanje događaja i imaju divnu sposobnost: da stvore odlično raspoloženje. Znate li neku pjesmu o balonima? Reci mi.

Pjesme o loptama

Moj brat je sebi kupio baterijsku lampu
Pa za mene - balon.
Preko moje glave
Pleše kao da je živ.

Moja lopta
Moj balon
Visi na grani
Ne zna

Gde da idem?
Možda će sići
Naravno, dole
Ali može se i uzdići do neba!

Pogledao je dole
Na poznatoj ogradi
Za kuću i zeleni krov, -
I pojurio u nebo,

Gdje ima prostora,
Sve više
I više
I više!.

Balon
balon na vrući zrak, balon na vrući zrak,
Izbija ti iz ruku.
Nestašan, nevaljao -

Odjednom poleti do plafona.
Moram da ga uhvatim
I vežite ga za konjski rep
Baloni

baloni,
Ne uvek poslušan.
kuglice u boji,
Veoma nevaljao.

Oni vole da izbijaju
juri nebom,
Letite među pticama
Zaglavi se u granama.

Kako vjetar duva
Držite ih, djeco.
Da ne odleti,
Nisi se uznemirio.

Balon
Velik sam ali prazan.
Ja ću poletjeti u nebo iznad zemlje.
I ne ponosan, već naduvan,

Upleten debelim koncem.
Sa decom sam, uvek sam bio druželjubiv,
i moje ime je...
BALON

Sada pogodite zagonetku:
Kao gumena lopta
Ova životinja skače
Nositi bebu u torbi

Trava se gricka polako!

Tako je, kengur nosi svoju bebu u torbi. Sada zamislite da ste vi "kengur" samo ćeš umjesto mladunčeta držati loptu između koljena i skočiti do čipa, pa trčati nazad, sa loptom u rukama, i dodati je sljedećem. Ali prvo se morate podijeliti u dva tima.

Igra "kengur"

Imam još jedan poklon za tebe - ove lopte. Sam sam ih nacrtao (pokazuje loptice od papira). Ali onda se dogodila nevolja. Toliko sam žurila da dođem kod vas za praznik da su se vezice otkinule sa balona i sada su baloni ostali bez konce. Pomoći ćeš mi da izaberem boju niti za kuglice. Sve kuglice su različitih boja - žute, zelene, crvene. I ovdje (pokazuje na flanelgraf)- žice od ovih loptica. Pa, hoćemo li početi?

Igra "Upari loptu iste boje sa tetivom."

Sada se igrajmo pravim loptama. Lopte ćemo prenositi u krug, a kada se sretnu, oni momci koji imaju loptu će plesati.

Djeca stanu u krug i dodaju loptice jedno drugom. Kada se lopte sretnu, dvoje djece koja imaju lopte plešu u sredini kruga, ostali plješću za njih.

A sad ću da vidim ko je od vas najpažljiviji. Pokazaću loptice različitih boja. Ako uzmem crvenu loptu, treba pljesnuti, ako je plava, svi treba da gazite, ako je žuta, dignite ruke uvis. Počnimo.

Volite li crtati? Tada će vam se svidjeti sljedeća igra i ona se zove

"Veseli umjetnik"

Učesnici dobijaju balon, marker i šal. Morate nacrtati Alyonushkino lice što je prije moguće i vezati joj šal.

O, momci, kako se zabavljate! Ne želim ni da te napustim, ali vrijeme je za rastanak, a kao što svi znaju, običaj je da se daruju svima tokom praznika, a ja vam poklanjam ove predivne balone. A sada svi plešu uz veselu muziku uz balone.

Doviđenja, vidimo se ponovo.

BALON JE VAZDUŠAN, ZABAVAN I POTREBAN!
(Zabavni program u igri)

LIKOVI

Klovnovi: Plam

Plim

Učesnici kreativnih performansa.

Učesnici takmičenja i igara.

Oprema : baloni različitih oblika i boja, korpe, maketa čudotvornog drveta, suveniri i nagrade, vesela muzika u brzom ritmu.

Napredak događaja

Snimak sadrži veselu muziku. Djeca se pojavljuju na pozornici, držeći u rukama šarene balone. Izvodi se vježba "Višebojne lopte".

Zatim, prekriveni vijencem jarkih balona, ​​na binu skaču veseli klovnovi. Ovo su Plyam i Plim. Plešu zajedno, zatim se pojavljuju ispod balona i nestašno namiguju publici.

Plyam .

zdravo prijatelji,

Ja sam klovn - Plam!

Od smiješnih loptica

Naučiću te lekciju!

Plim .

Pa, predstavljam se

Klovn - Plim!

Sa balonima

Veoma sam druželjubiv, neodvojiv od njih!

Klovnovi (zajedno) .

Balon

Veselo i potrebno!

Neodoljiva u svojoj višebojnosti!

Momcima samo treba!

Plyam . Prijatelji, svima su, naravno, veoma poznati baloni u boji! One su omiljena dječja zabava.

Plim . Možete smisliti mnogo zanimljivih ideja i zabave uz balone! Mogu ukrasiti koncertni prostor i pozornicu, a možete ih koristiti za izradu raznih smiješnih igračaka!

Plyam . Naravno, možete se odlično zabaviti i igrati s njima! Zbog toga smo se danas okupili ovdje!

Klovnovi (zajedno) .

Naduvaću balon

I vezaću konac,

A onda ću smisliti ideju

Neću to uraditi sam!

Plyam .

pažnja prijatelji,

Pokrenimo program!

Lopte u boji

Puštamo vas u salu!

Plim . Sada ćemo vam pokloniti dva velika balona različitih boja u salu, prijatelji. Vaš zadatak je da ih proslijedite po lijevoj i desnoj strani hodnika iznad glave, lagano bacajući loptice rukama. Prvo pomerite loptice na kraj hodnika, a zatim ih vratite sa kraja hodnika nazad nama na binu. Tim koji to uradi brže i preciznije pobjeđuje u ovoj zabavnoj štafeti! Počećemo da dodajemo lopte u isto vreme, na komandu.

Plyam . Spremite se! Počnimo!

Zabavna brza muzika. Klovnovi dodaju dva velika raznobojna i izdržljiva balona u dvoranu. Gledaoci, podijeljeni u dvije ekipe, prolaze ih po dvorani, naprijed-nazad.

Plyam . Pa, dobro smo počeli! Glavna stvar je da nastavimo u istom duhu.

Plim . Kao što znate, baloni dolaze u različitim vrstama, veličinama i bojama, ali najomiljeniji Smeshariki baloni su oni od kojih možete napraviti neki smiješan oblik!

Plyam . Pozivamo (4-6) hrabrih i vještih momaka na binu!

Klovnovi biraju igrače, postavljaju ih u red ispred bine i predstavljaju im se.

Plim . Predstavljamo vam već naduvane dugačke, veoma dugačke Smeshariki balone. Razmislite minut ili dva i pokušajte da napravite smiješnu malu životinju od ove dugačke lopte. Na primjer, pas, zeko ili imaginarni prijatelj.

Plyam . Odvojite vrijeme, radite sve pažljivo i pažljivo, a mi ćemo u međuvremenu gledati nastup naših mladih umjetnika - budućih zvijezda!

Djeca počinju ispunjavati zadatak, u ovom trenutku je nastup kreativnih grupa ili pojedinačnih izvođača. Nakon toga mladi majstori demonstriraju svoje zanate. Djeci se dodjeljuju nagrade. Program ponovo nastavljaju šaljivi klovnovi.

Klovnovi (zajedno) .

Dali smo sve od sebe, bravo!

Zaista, svi ste vi drznici!

Dobijate nagrade!

Svima koji ste sa nama neka vam ne bude dosadno!

Nastavimo sa slavljem

Zabavljamo djecu!

Plyam . Sljedeća zabava je muzika i ples! Zove se "Ples sa balonom na nozi"!

Plim . Sada ćemo izabrati 4-6 momaka iz publike i sviraćemo i plesati sa njima!

Plyam (publiki). Pa, vi, prijatelji, jednoglasno ćete navijati za naše igrače. Najbolji obožavatelj će dobiti i nagradu - prekrasan i svijetao Smesharik balon!

Klovnovi biraju igrače, dovode ih na teren i postavljaju u šahovnicu. Zatim vezuju balon za nogu jednog igrača.

Zadatak igrača je da slučajno ne puknu balon vezan za nogu dok izvode veseli ples. Na kraju takmičenja, pobjednicima se dodjeljuju nagrade.

Plyam . Sada, prijatelji, želimo da vam skrenemo pažnju na „Štafetu sa loptom“!

Plim . Potrebna su nam dva tima od 6 ljudi!

Klovnovi formiraju dva tima od po 6 ljudi.

Plyam . Divno! Imamo dva tima! Jednog od njih ćemo zvati "Bam"! A drugi - "Bum"! Odaberite bilo koju od ekipa i navijajte za njih zajedno!

Plim . A sada pažnja, krenimo sa „Štafetom loptom“!

"Štafeta sa loptom"

Faza I- naduvajte balon na startu, trčite s njim do cilja i ostavite ga u posebno pripremljenoj raznobojnoj korpi.

Faza II– trčite od početka do kraja i nazad sa dva balona, ​​stežući ih objema rukama, a jedan balon držite između nogu.

Faza III– otrčati do cilja i svakom učesniku pričvrstiti po jedan balon na posebno pripremljenu podlogu (maketu drveta). Baloni su listovi čudesnog drveta koji simboliziraju lakoću, lakoću, let i razigranost.

Faza IV- fudbal sa balonom. Dođite do cilja bacanjem lopte sa podignutom nogom. Nosite loptu u rukama od cilja do starta.

Faza V– trčite od početka do kraja i nazad, držeći se za vijenac raznobojnih balona sa cijelim timom.

Pobjednički tim u „Štafeti s loptom“ nagrađuje se poklonima.

Klovnovi (zajedno) .

Pa, igra je gotova

Vrijeme je da se oprostimo!

Poštuj lopte

Nemojte ih puknuti - igrajte se!

Oni će vam služiti

Zabavite se i zabavite se!

baloni –

Momcima zaista treba!

Svira vesela muzika. Klovnovi puštaju šarene balone u dvoranu