Hodina na tému Deň vďakyvzdania. Vzdelávacia práca Hodina vďakyvzdania

Téma lekcie: „Deň vďakyvzdania“

Cieľ:

Oboznámiť deti s novými sviatkami, ktoré sa objavili v Kazachstane; šíriť koncepciu „Deň vďakyvzdania národom“

Úlohy:

Rozšíriť význam pojmu „deň vďačnosti“; formovanie porozumenia u detí, že tieto pojmy sú pre každé z nich dôležité pre rozvoj kultúrnych hodnôt a medziľudských vzťahov.

Rozvíjať tvorivé schopnostirozvíjať schopnosť byť trpezliví vo vzťahu k ostatným a k sebe samému, kultúrna a etnická tolerancia a vďačnosť; rozšírenie všeobecného kultúrneho politického horizontu

Vychovávať deti k rozvoju schopnosti počúvať názory spolužiakov.

Každý vie a rozumie:slovo a pojem „vďačnosť“ odpovedajú na položené otázky, sú schopní vyzdvihnúť pozitívne a negatívne vlastnosti človeka.

Väčšina: porozumieť myšlienkam na výroky, vidieť dôvody toho, čo sa deje, formulovať rozpory, vysvetliť príčiny a dôsledky konania, vedieť analyzovať kroky, analyzovať a syntetizovať prijaté informácie

Kľúčové nápady / prístup:

Zvyšovanie motivácie pre rozvoj intelektuálnych schopností na hodine v procese dialógu (študent - učiteľ; študent - študent), s využitím metód a techník kritického myslenia. Rozvoj myslenia a schopnosť diskutovať v metóde rozvíjania kritického myslenia „Čítanie so zastávkami“

Vybavenie: notebook, video, spotrebný materiál, zrozumiteľnosť témy lekcie.

Priebeh lekcie / poznámky učiteľa:

1. Organizačný moment

1. Pozdravujem vás

Učiteľka a deti stoja v kruhu. Učiteľ vyzýva všetkých, aby sa navzájom pozdravili spôsobom prijatým v rôznych krajinách sveta. V takom prípade učiteľ pomenuje krajinu a formu pozdravu. Deti vykonávajú činnosti, ktoré pomenoval učiteľ:

    v Kazachstane je zvykom podať si ruku;

    v Taliansku - horúce objatie .

    v Brazílii si navzájom tlieskajte po pleci;

    v Zimbabwe - trenie im chrbát;

    v Macedónsku - pozdravte ich lakte;

    v Nikarague sa zdravia ramenami;

    austrálski domorodci majú trojitý pozdrav: tlieskajte, skákajte, bedrujte

Deti sa zdravia

2. Pracujte na kartách

Na kartách slová: „VĎAKA“, „PRÁZDNINY“, „ĽUDIA“, „KAZACHSTÁN“

3. Definovanie témy a účelu hodiny

Identifikujte tému dnešnej hodiny podľa názvov skupín.

Skúste spojiť všetky štyri slová do jednej témy.

1. marca 1995 v Kazachstane hlava štátu navrhla vyhlásiť tento deň za deň vďačnosti

Prečo si myslíte, že potrebujeme tento sviatok?

Čo chcel prezident povedať, keď navrhol oslavu takéhoto sviatku?

2. Konverzácia na danú tému

1. Príbeh učiteľa: 1. marca 1995 v Kazachstane bolo zriadené Zhromaždenie obyvateľov Kazachstanu a v roku 2015 v rámci osláv dvadsiateho výročia zhromaždenia navrhla hlava štátu vyhlásiť tento deň za Deň vďačnosti, keď môžu ľudia v krajine poďakujte sa navzájom a Kazachom za toleranciu a pohostinnosť v tých rokoch, keď bolo do krajiny deportovaných veľa národov ...

2. Prezeranie videa „Zhromaždenie národov Kazachstanu“

Otázky k videu:

Čo je to zhromaždenie?

Aké národnosti žijú v Kazašskej republike?

Aký je účel zhromaždenia?

Čo vedie a rozvíja takúto úniu?

3. Príbeh o Zhromaždení národov Kazašskej republiky

Zhromaždenie národov Kazachstanu bolo zostavené v súlade s dekrétom prezidenta Kazašskej republiky z 1. marca 1995 ako poradný a poradný orgán pod hlavou štátu.

Myšlienku vytvorenia Zhromaždenia národov Kazachstanu prvýkrát vyjadril prezident krajiny N. A. Nazarbajev v roku 1992 na prvom fóre národov Kazachstanu, ktoré bolo venované prvému výročiu nezávislosti.

Ciele a ciele zhromaždenia, štruktúra a organizácia práce schválené dekrétom prezidenta Kazašskej republiky z 26. apríla 2002.

Pomoc pri zachovávaní medzietnickej a medzináboženskej harmónie v republike, stabilita v spoločnosti.

4. Cenová ponuka: Prečítajte si porekadlo: „Keď je tvoje srdce plné vďačnosti, akékoľvek dvere, ktoré sa zdajú byť zatvorené, ťa môžu viesť k úžasným objavom.“

Ako rozumieš týmto slovám?

Prečo sa dvere otvárajú, keď ste vďační

5. Slovníková práca

Ako môžete vysvetliť, čo je VĎAKA?

Zadanie: z písmen slova „ VĎAKA »Vytvorte čo najviac nových slov.

Prezentácia odpovedí.

Učiteľ zvolí slová: DOBRÝ, DARČEK, RAD, ROT, LAD

Ako možno tieto slová pripísať konceptu GRATITUDE?

Napríklad:

DOBRÉ - to robíme a za to dostávame vďačnosť.

DARČEK - to sú naše dobré skutky, ktoré robíme vo vzťahu k iným ľuďom a dostávame za ne vďačnosť.

GLAD - ktokoľvek bude rád, že dostane vďačnosť za svoj skutok ako odpoveď, že to nerobí nadarmo.

ÚSTA je nástroj, za ktorý vyjadrujeme svoju vďačnosť.

LAD - mier, harmónia a mier budú vždy prítomné, ak budete navzájom vďační

Vďaka (z „dávania dobrého“) - pocit ocenenia za dobre urobené, napríklad za pozornosť alebo poskytnutú službu, a rôzne cesty vyjadrujúci tento pocit

3 Hlavná časť

Čítanie so zastávkami.

1. Určenie zápletky príbehu.

Na nástenke iba názov:

„Platené za pohár mlieka“

O čom bude text s týmto názvom?

Kto je hrdina?

Čo sa stane v príbehu?

2. Čítanie časti textu

Čítanie textu so zarážkami


Skús to popísať? Prečo si to myslíš?

STOP 1

Ale žena vytiahne ... mlieko!

Ubehlo veľa rokov ...

Popíš chlapcove pocity.

Popíš ženu

STOP 2

…. stal sa lekárom.
Videl okolo ženy

Čo myslíte, akým lekárom sa stal? Prečo?

STOP 3


Naliehavo potrebuje operáciu!

Popíš chlapcove pocity v tejto chvíli.

STOP 4


Láskavosť žije a víťazí! ...
Priniesli potvrdenie o zaplatení,

Čo žena po operácii cítila?

Má schopnosť platiť? Prečo?

STOP 5

Deti po každej zastávke odpovedajú na otázky, uvažujú, hodnotia situáciu, hádajú, čo bude ďalej.

vysvetľovať, premýšľať a vysvetľovať činy hrdinov, počúvať, pomáhať

Kartičky s úryvkami textu
Plakala od radosti!
Bill zaplatený!
Napísal vedľa:
„Zaplatené za pohár mlieka!“

Poznala chlapca?

Prečo plakala?

Dokázali ste predpovedať udalosti z príbehu?

Prezeranie videa "Krajina Kazachstan"

6. „Kvet mieru a vďačnosti“

Musíte zhromaždiť kvet vďačnosti pre všetky národy Kazachstanu. Stred kvetu je tam, musíte vyrezať okvetné lístky a zapísať si želania pre vašu krajinu.

Nech je táto kvetina symbolom nášho dňa vďačnosti v Kazachstane.

Deti zbierajú kvetinu samostatným rezaním lístkov

7. Reflexia.

1. „Mikrofón zadarmo

Vyjadrite svoj názor na:

Čo ste sa naučili pre seba?

Rozumiem čo?

Na čo myslíte? atď

„VĎAKA“ „PRÁZDNINY“ „ĽUDIA“ „KAZACHSTÁN“

Chlapec bol hladný a bosý
Už som dlho nejedol, krútila sa mi hlava.
Zaklopal na dvere a požiadal o vodu….

Ale žena vytiahne ... mlieko!
A to sklo dalo silu opäť žiť!
Veril - na svete existuje láskavosť!
Ubehlo veľa rokov ...

…. stal sa lekárom.
Jeho život sa pomaly posúval vpred.
Videl okolo ženy

Ten, ktorý kedysi dával mlieko!
Bola chorá, a to vážne!
Naliehavo potrebuje operáciu!

Zachránil jej život, vložil všetku svoju silu,
Láskavosť žije a víťazí! ...
Priniesli potvrdenie o zaplatení,
- Zaplaťte celý život! - vtedy som si myslel,

A keď som vzal plachtu, neveril som vlastným očiam!
Plakala od radosti!
Bill zaplatený!
Napísal vedľa:
„Zaplatené za pohár mlieka!“

Učiteľ. Ak je možné komunikovať ľudsky, prečo sú hádky také časté? Čo ich vedie? Jedným z hlavných dôvodov vzájomnej nespokojnosti v rodine a odcudzenia manželov, rodičov a detí je nevďačnosť.

1 študent. V ľudskej prirodzenosti existuje jedna veľmi škodlivá vlastnosť - z nejakého dôvodu si v prvom rade všimneme to zlé.

1 študent. Z nejakého dôvodu prichádzajú do očí nedostatky rodičov, syna, dcéry, manžela / manželky, a nie ich dôstojnosť. Prečo si nevážime dobro, ktoré pre nás niekto robí (alebo sa o to aspoň snaží)?

3 študent. - Mami, kam si mi zase dal tenisky?

4 študent. - Sušia sa na balkóne, včera som ich umyl.

3 študent. - No ako vždy po tebe nič nenájdeš! Nemohol som sa umyť!

1 študent. Mama sa teda ukázala ako zlá (vždy sa všetkého dotkne bez varovania).

2 študent. A to, že sa starala o syna, o jeho veci? je zaznamenané mínus, plus nie.

1 študent. Manželka mešká, prichádza neskôr ako manžel, je hladný.

3 študent. - Kde si bol?

4 študent. - Išiel som ku kaderníčke a je tu rad. Musel som čakať ...

3 študent. - Nemohol som sa dočkať!

1 študent. Manželka sa teda ukázala byť zlá. (Nič robiť. Jej manžel je hladný a chodí ku kaderníčkam.)

2 študent. A to, že chce vyzerať dobre, vždy ako jej manžel - sa to nepočíta?

1 študent. Matka sa sťažuje na syna, hovorí o tom, ako zle a neprístojne lúpe zemiaky.

2 študent. Čistí však to isté. A neustála nespokojnosť odradí túžbu robiť v kuchyni vôbec čokoľvek. Pokarhanie nie je najlepšia cesta naučte šúpať zemiaky.

1 študent. Manžel sotva prežúva nedovarené kotlety a reptá: „Moja mama ma nikdy nekŕmila podrážkami. Vieš niečo robiť? “

2 študent. Možno stále nevie ako, ale snaží sa. Je nepravdepodobné, že sa pokúsila pokaziť mäso a zároveň náladu svojho manžela.

1 študent. Okrem toho nie je známe, čím vaša mama v mladosti kŕmila vášho otca!

3 študent. Áno, namiesto rezancov si kúpil špagety, zabudol si kúpiť chlieb, ale ide do obchodu!

4 študent. Áno, dobre neumyla váš obľúbený jumper, ale urobila to!

3 študent. Áno, po umytí všetkých topánok netieral podlahy, ale topánky umýval!

4 študent. Áno, neumyla riad po tom, čo si opiekla zemiaky, ale nakŕmila vás!

2 študent. To, čo máme, si nevážime ... Naučte sa všímať si dobro! Naučte sa byť vďačný!

1 študent. Keď človek nevidí vďačnosť, už sa mu nechce nič robiť.

2 študent. A nie, alebo ešte horšie, bez duše, ktorá už odôvodňuje spravodlivú kritiku. A išlo to ...

Učiteľ. Kto komu dlží?

Ďalším z hlavných dôvodov vedúcich k zneužívaniu v rodinách je nepochopenie povinnosti. Z nejakého dôvodu je pre nás vzorec príjemnejší, bližší a zrozumiteľnejší: „Musíte ... Ona musí ...“

5 študent. Situácia 1. Ráno sa zobudíte a s hrôzou zistíte, že prvá hodina sa začne o päť minút. Neveriacky vyskočíte. Prečo ťa mama nezobudila? Prečo na stole nie sú raňajky?

6 študent. A tvoja matka sa včera začala točiť v domácich prácach, zabudla si nastaviť budík. Stále pre vás každé ráno pripravuje raňajky, budí vás nie preto, že to musí urobiť, ale preto, že vás miluje.

5 študent. A zaspali ste vlastnou vinou - je čas, aby ste sa zobudili sami! A uvarte si tiež raňajky.

1 študent. Predstavte si iba rodinu, v ktorej manžel uvažuje takto: „Milujem svoju ženu a chcem, aby sme ju mali šťastná rodinatak musím. A moja žena mi nie je nič dlžná. ““

2 študent. A manželka si tiež myslí: "Môj manžel mi nie je nič dlžný. Ale milujem ho a chcem, aby som mala manžela a dobrá rodinatakže musím. “

1 študent. A ich deti si to myslia: „Veľmi milujeme svojich rodičov, takže musíme ...“

5 študent. Situácia 2. Vika a Saša sa majú radi, idú sa brať. Saša, keď sa dozvedel, že rodina nevesty ide k dači, ponúka svoju pomoc. Snaží sa ukázať svoju najlepšiu stránku a vo všetkom, aby potešil Viku aj jej rodičov. Všetko mu horí v rukách. Nerobí to preto, že musí, ale preto, že miluje. A Vika vníma jeho činy s potešením a vďačnosťou, pretože ho nepovažuje za náležitého ...

Teraz však uplynulo 5 rokov. Vika a Sasha sú späť pri dači:

6 študent. - Nielen, že vás nebudú vláčiť k dači, ale aj prídete - nič to od vás nemá. Prečo sedíš - vyber jablká.

5 študent. Všetko sa zmenilo. A prečo?

2 študent. Pretože sa vždy hovorí, že musí, a ona sa hovorí, že musí.

1 študent. Keby teraz bola láska motorom všetkých ich činov, potom by bolo všetko inak.

2 študent. Miluje ho, ale miluje aj svojich rodičov, a preto im chce pomôcť; miluje ju, tak milujte aj jej rodičov, takže chce pomôcť jej rodičom; rodičia milujú svoju dcéru, takže milujú aj jeho.

Učiteľ. 98% ľudí na planéte Zem sa usiluje založiť rodinu. Zároveň nikto nesníva o rozvode, škandáloch. A samozrejme, každý z vás bude musieť niekedy niekoho označiť za manžela alebo manželku.

1 študent. A ak to skúsite: nechajte manžela a manželku a o rok a o 5 rokov a 20 po svadbe sa budú navzájom považovať za slobodných ľudí. Nikto nie je nikomu nič dlžný, okrem lásky.

2 študent. A keďže sa k nemu predtým správala, tak nech sa s ním zaobchádza potom - napokon, keď sa stal jej manželom, nestal sa jej majetkom.

1 študent. To isté platí aj o ňom. A nech žijú ako rodina, ak neuvážime, že tá druhá má teraz ďalšie povinnosti. Pre vás sa javia, pre iného nie.

3 študent. Zaujímalo by ma, či by manželky chceli, aby mali takýchto manželov? - Manžel, ktorý sa na ňu vždy obráti len láskavo, nikdy nebude vyčítať, ale za jej pomoc a starostlivosť čisté srdce poďakuje sa?

4 študent. Áno, mnohí snívajú o takomto manželovi. Ale pravdepodobne by potom manželia chceli, aby mali také manželky.

5 študent. Myslíte si, že rodičia nesnívajú o vďačných deťoch?

6 študent. A pravdepodobne by vám nevadilo, keby ste od svojich rodičov počuli iba chválu za vaše úsilie.

1 študent. Predstavte si: idete domov - a nebojíte sa ísť domov, pretože vás rodičia nikdy nenadávajú, ani za dvojky. Mama sa ani veľmi nehnevá. Ale je taká šťastná, keď dostaneš Áčko! Preto sa snažíte lepšie študovať.

2 študent. Manžel sa po práci ponáhľa domov - koniec koncov, nikto tam od neho nič nevyžaduje. Ale pri každej príležitosti sa snaží potešiť svoju milovanú manželku, napríklad, aby si priniesol jedlo z obchodu alebo uvaril jej obľúbenú pečienku.

3 študent. Manželka nikdy neprisahá. A prečo nadávať, veď jej nezostáva nič dlžný. A za dobré je vždy vďačný.

Učiteľ. Tu je niekoľko ďalších tipov, ako udržať váš domov v teple a príjemne.

4 študent. Pravidlo č. 1. „Ak sa ti nepáči, neprisahaj, ale pomôž.“

5 študent. Skutočne málokedy človek urobí niečo zle úmyselne. Častejšie je tu ešte jeden dôvod: buď únava, alebo neschopnosť. Aký má teda zmysel nadávať? Radšej pomôžte, poučte, pohotovo.

6 študent. Pravidlo číslo 2. „Nepáči sa ti, ako sú na tom ostatní? Neradievaj, ale rob všetko sám. Ako uznáš za vhodné.“

1 študent. Nepáči sa vám, ako vaša žena pripravuje mäsové jedlá? Pripravte sa, alebo učte alebo chváľte a buďte vždy vďační.

2 študent. Nepáči sa vám, ako váš manžel umýva riad? Umyte si to sami, alebo mi povedzte, ako to urobiť lepšie.

3 študent. Nepáči sa vám, ako váš manžel šúpa zemiaky? Vyčistite to sami.

4 študent. Tu manžel otvoril chladničku a je tam neporiadok. Len aby som bol rozhorčený, včas som si spomenul: „Čo sa deje? Kto je vinný? Ak sa vám nepáči, odneste si ho sám! “

5 študent. O čo sa vlastne jedná? Ten, kto je nespokojný, môže vždy pomôcť tomu, s kým nie je spokojný.

6 študent. A všetko bude v poriadku: žiadne zneužívanie.

1 študent. Neprisahajte, ale pomôžte alebo urobte sami.

mesto Karaganda

KSU "SOŠ č. 46"

Krátkodobý plán

triedna hodina v 4 „B“ triede

deň vďakyvzdania

Pripravila: E. T. Akhmedova

učiteľ základné ročníky

Karaganda 2016

Krátkodobé plánovanie v triede

CELÉ MENO. a miesto práce

Akhmedova E.T.

KSU „Stredná škola č. 46“, Karaganda

Predmet: hodina v triede

Trieda: 4 "B"

Téma lekcie:

deň vďakyvzdania

Cieľ:

Oboznámiť deti s novými sviatkami, ktoré sa objavili v Kazachstane; šíriť koncepciu „Deň vďakyvzdania národom“

Úlohy:

Rozšíriť význam pojmu „deň vďačnosti“; formovanie porozumenia u detí, že tieto pojmy sú pre každé z nich dôležité pre rozvoj kultúrnych hodnôt a medziľudských vzťahov.

Rozvíjať tvorivosť, rozvíjať schopnosť trpezlivosti s ostatnými a so sebou, kultúrnu a etnickú toleranciu a vďačnosť;Rozšírenie všeobecného kultúrneho politického horizontu

Vychovávať deti k rozvoju schopnosti počúvať názory spolužiakov.

Ocakavane vysledky:

Každý vie a rozumie:slovo a pojem „vďačnosť“ odpoveďpoložené otázky dokážu zvýrazniť pozitívne a negatívne vlastnosti človeka.

Väčšina: pochopiť myšlienku výrokov, vidieť dôvody toho, čo sa deje aformulovať rozpory, vysvetliť príčiny a dôsledky konania.

Niektoré: vedieť, ako analyzovať akcie, analyzovať a syntetizovať prijaté informácie

Kľúčové nápady / prístup:

Zvyšovanie motivácie pre rozvoj intelektuálnych schopností na hodine v procese dialógu (študent - učiteľ; študent - študent), s využitím metód a techník kritického myslenia. Rozvoj myslenia a schopnosť diskutovať v metóde rozvíjania kritického myslenia „Čítanie so zastávkami“

Vybavenie

Učiteľské PC, multimediálne vybavenie, spotrebný materiál, jasnosť v téme hodiny.

Priebeh lekcie / poznámky učiteľa:

Etapa

Čas

Činnosť učiteľa

Aktivity študentov

Diferenciálny

citácia

A-silný

IN-priemer

S- slabý

Vyhodnotenie

Zdroje, vybavenie, vybavenie triedy

1. Organizačný moment

1 minúta

Kontroluje pripravenosť študentov na hodinu

Správa o pripravenosti na hodinu

Slovné hodnotenie

Učebnica, zošity, fixky, interaktívna tabuľa, plagáty

1. Pozdravujem vás

1 minúta

Učiteľka a deti stoja v kruhu. Učiteľka pozýva všetkých chlapcov a dievčatá, aby sa navzájom pozdravili spôsobom, ktorý je akceptovaný v rôznych krajinách sveta. V takom prípade učiteľ pomenuje krajinu a formu pozdravu. Deti vykonávajú činnosti pomenované učiteľom:

    v Kazachstane je zvykom podať si ruku;

    v Taliansku -objať horko.

    v Brazílii si navzájom tlieskajte po pleci;

    v Zimbabwe - trenie im chrbát;

    v Macedónsku - pozdravte ich lakte;

    v Nikarague sa zdravia ramenami;

    austrálski domorodci majú trojitý pozdrav: tlieskajte, skákajte, bedrujte

Deti sa zdravia

A, B-

S-pozdrav s pohybmi

Slovné hodnotenie

2. Rozdelenie do skupín

2 minúty

Rozdelenie študentov do skupín.

Na kartičkách sú pri stoloch podľa kartičiek rozmiestnené slová: „VĎAKA“, „DOVOLENKA“, „ĽUDIA“, „KAZACHSTÁN“, deti.

Výber detských kariet, sedenie v skupinách

A, B, C- vyberte si kartu, sedte v skupinách

karty

3 .

Vymedzenie témy a účelu hodiny

Identifikujte tému dnešnej hodiny podľa názvov skupín.

Skúste spojiť všetky štyri slová do jednej témy.

1. marca 1995 v Kazachstane hlava štátu navrhla vyhlásiť tento deň za deň vďačnosti

Prečo si myslíte, že potrebujeme tento sviatok?

Čo chcel prezident povedať, keď navrhol oslavu takéhoto sviatku?

Odpovede detí

A, B, C - premýšľajte a odpovedzte

2. Konverzácia na danú tému

1. Príbeh učiteľa

Dovolenka

1. marca 1995 v Kazachstane bolo zriadené Zhromaždenie obyvateľov Kazachstanu a v roku 2015 v rámci osláv dvadsiateho výročia zhromaždenia navrhla hlava štátu vyhlásiť tento deň za Deň vďačnosti, keď môžu ľudia v krajine poďakujte sa navzájom a Kazachom za toleranciu a pohostinnosť v tých rokoch, keď bolo do krajiny deportovaných veľa národov ...

2. Prezeranie videa „Zhromaždenie národov Kazachstanu“

Pozeranie videa „Zhromaždenie národov Kazachstanu“

Otázky k videu:

Čo je to zhromaždenie?

Aké národnosti žijú v Kazašskej republike?

Aký je účel zhromaždenia?

Čo vedie a rozvíja takúto úniu?

Deti sledujúce video „Zhromaždenie národov Kazašskej republiky“

- vyvodiť závery

B - odpovedzte na otázky

C- sledovanie

Slovná pochvala

3.

Príbeh o Zhromaždení národov Kazašskej republiky

V súlade s tým bolo zostavené Zhromaždenie národov Kazachstanudekrétom prezidenta Kazašskej republiky z 1. marca 1995 ako poradným a poradným orgánom pod hlavou štátu.

Myšlienku vytvorenia Zhromaždenia národov Kazachstanu prvýkrát vyjadril prezident krajiny N. A. Nazarbajev v roku 1992 na prvom fóre národov Kazachstanu, ktoré bolo venované prvému výročiu nezávislosti.

Ciele a ciele zhromaždenia, štruktúra a organizácia práce schválené dekrétom prezidenta Kazašskej republiky z 26. apríla 2002.

Pomoc pri zachovaní medzietnickej a medzináboženskej harmónie v republike, stabilita v spoločnosti;

4.

Cenová ponuka

Prečítajte si porekadlo:

"Keď je tvoje srdce plné vďačnosti, akékoľvek dvere."
ktorá sa zdá byť uzavretá, vás môže viesť k úžasným objavom “

Ako rozumieš týmto slovám?

Prečo sa dvere otvárajú, keď ste vďační

Deti čítajú, predpokladajú, vysvetľujú

A, B-špekulovať

S- čítať vyhlásenia

Slovné hodnotenie

Výroky na listoch, na tabuli

5.

Plagát „Ďakujem“

Predstavte si, ako si môžeme byť ako predstavitelia rôznych národov navzájom vďační

(za trpezlivosť navzájom, za porozumenie, za rozmanitosť kultúry v štáte, za zachovanie mieru spoločným úsilím, za službu našej krajine)

Vyjadrite to v plagáte, slovách, obrázkoch, znakoch.

Deti hádajú

A, B, C - vyjadrujú svoj názor

"Hviezda"

nálepky

6. Slovníková práca

3 min

Ako môžete vysvetliť, čo je VĎAKA?

Priradenie do skupín: od písmen slova „ VĎAKA »Vytvorte čo najviac nových slov.

Prezentácia odpovedí skupiny.

Učiteľ zvolí slová: DOBRÝ, DARČEK, RAD, ROT, LAD

Ako možno tieto slová pripísať konceptu GRATITUDE?

Napríklad:

DOBRÉ - to robíme a za to dostávame vďačnosť.

DARČEK - to sú naše dobré skutky, ktoré robíme vo vzťahu k iným ľuďom a dostávame za ne vďačnosť.

GLAD - ktokoľvek bude rád, že dostane vďačnosť za svoj skutok ako odpoveď, že to nerobí nadarmo.

ÚSTA je nástroj, za ktorý vyjadrujeme svoju vďačnosť.

LAD - mier, harmónia a mier budú vždy prítomné, ak budete navzájom vďační

Vďaka (z „rozdávania dobrého“) - pocit ocenenia za dobre urobené, napríklad za pozornosť alebo poskytnutú službu, ako aj rôzne spôsoby vyjadrenia tohto pocitu

Vysvetlenie detí

Slovná pochvala

Tabule, označovače, počítač pre odborníkov

Vymýšľať slová

navrhnúť slovné spojenia

zodpovedz otázky

A- práca, pomoc pri vysvetľovaní súvislostí, čítanie významu zo slovníka

Zloženie slova B

C - počúvajte, nahrávajte

3 Hlavná časť

Čítanie so zastávkami.

1. Určenie zápletky príbehu.

Na nástenke iba názov:

„Platené za pohár mlieka“

O čom bude text s týmto názvom?

Kto je hrdina?

Čo sa stane v príbehu?

2. Čítanie časti textu

Čítanie textu so zarážkami

Chlapec bol hladný a bosý
Už som dlho nejedol, krútila sa mi hlava.
Zaklopal na dvere a požiadal o vodu….

Skús to popísať? Prečo si to myslíš?

STOP 1


Ale žena vytiahne ... mlieko!
A to sklo dalo silu opäť žiť!
Veril - na svete existuje láskavosť!
Ubehlo veľa rokov ...

Popíš chlapcove pocity.

Popíš ženu

STOP 2

…. stal sa lekárom.
Jeho život sa pomaly posúval vpred.
Videl okolo ženy

Čo myslíte, akým lekárom sa stal? Prečo?

STOP 3

Ten, ktorý kedysi dával mlieko!
Bola chorá, a to vážne!
Naliehavo potrebuje operáciu!

Popíš chlapcove pocity v tejto chvíli.

STOP 4

Zachránil jej život, vložil všetku svoju silu,
Láskavosť žije a víťazí! ...
Priniesli potvrdenie o zaplatení,
- Zaplaťte celý život! - vtedy som si myslel,

Čo žena po operácii cítila?

Má schopnosť platiť? Prečo?

STOP 5

Deti po každej zastávke odpovedajú na otázky, uvažujú, hodnotia situáciu, hádajú, čo bude ďalej.

A, B - vysvetľovať, uvažovať a vysvetľovať činy hrdinov

S- počúvaj, pomôž

Hodnotenie “ Hviezda»

Kartičky s úryvkami textu


A keď som vzal plachtu, neveril som vlastným očiam!
Plakala od radosti!
Bill zaplatený!
Napísal vedľa:
„Zaplatené za pohár mlieka!“

Poznala chlapca?

Prečo plakala?

Dokázali ste predpovedať udalosti z príbehu?

2. Telesná výchova

Poďme si trochu oddýchnuť.Potrebujeme trochu odpočinku. Vstaňme a choďme k hudbe. Robte cvičenia, ktoré vám hrdinovia ponúkajú.

Fly cvičenie k hudbe

A, B, C - cvičenie

Slovné hodnotenie

Hudobný sprievod, diapozitívy

4.

Praktické cvičenia

1.

„Chcem sa poďakovať“

Praktické cvičenie „Chcem poďakovať ...“

Predstavte si, že ste zástupcom krajiny a mali ste tú česť poďakovať občanom za prácu alebo niektoré kroky pred krajinou.

Komu by ste vyjadrili svoju vďačnosť? Prečo?

deti cvičia

A, B - odpoveď, dôvod, prečítať

S- čítať, počúvať

Vyhodnotenie

"Hviezda"

2. „Kvet mieru a vďačnosti“

Musíte zhromaždiť kvet vďačnosti pre všetky národy Kazachstanu. Stred kvetu je tam, musíte rezať a maľovať okvetné lístky, zaznamenávať na ne národnosti, ktoré žijú na našom území.

Nech je táto kvetina symbolom nášho dňa vďačnosti v Kazachstane.

Deti zbierajú kvetinu tak, že si sami rezajú a maľujú okvetné lístky

A, B- „Zbierajte“ kvet

S-pomoc

Vyhodnotenie

"Hviezda"

Značkovače, lepidlo, nožnice

5. Reflexia.

3 min

1. „Mikrofón zadarmo

Vyjadrite svoj názor na:

Čo ste sa naučili pre seba?

Rozumiem čo?

Na čo myslíte?

Deti hovoria

A, B- vyjadriť názor

C- doplnok

Chvála “ Palec»

mikrofón

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

stredná škola č. 5, obec Pechenga, Murmanská oblasť

učiteľka na základnej škole.

Svetový deň vďačnosti

(hodina v triede)

Cieľ: vytvárať podmienky pre prácu v skupine pre formovanie etických noriem správania v spoločnosti a vzájomnej komunikácie, rozvoj emočnej a hodnotovej sféry študentov.

Úlohy: podporovať vzájomnú komunikáciu pomocou hmatových hier pre interakciu detí. Prispieť k sebavzdelávaniu osobnosti dieťaťa pomocou praktických skupinových a párových zadaní.

Motivačná cieľová fáza.

Učiteľ: A dávno sa slová vďačnosti a zdvorilosti považovali za magické a mali určitý význam.

Ako často ďakujeme ostatným za to, že pre nás urobili niečo dobré?

Hra „Povedz slovo“

(učiteľ číta text, študenti odpovedajú zborom)

1. Aj ľadový blok sa roztopí od slova teplý ... (vďaka).

2. Dokonca aj peň bude mať zelenú farbu, keď začuje ... (dobré popoludnie).

3. Ak už nemôžeš jesť, povieme to mame .... (ďakujem).

4. Chlapec, zdvorilý a vyvinutý, hovorí pri stretnutí ... (ahoj).

5. Keď sme pokarhaní za žartíky, hovoríme ... (odpusť mi, prosím)

6. Francúzsko, Dánsko - lúčia sa ... (dovidenia)

Učiteľ:

Čo je jedno slovo, ktoré sa dá nazvať týmito slovami? (slová so zdvorilosťou)

Aké skupiny možno rozdeliť na slová so zdvorilosťou?

(navrhnutá odpoveď detí:

Slová vďačnosti

Zbohom slová

Zdravím vás

Ospravedlnenie)

Zostaňme pri jednej zo skupín zdvorilých slov, o ktorej budeme hádať z výroku Charlesa Dickensa.

"Naozaj každý z nás dostal veľa a máme za čo byť vďační."

Veľa, ale nerozumieme tomu. Bohužiaľ! “

(Charles Dickens)

Témou našej hodiny je poďakovanie.

Čo mal na mysli Charles Dickens?

Organizácia činností na analýzu problémov

(pripravený študent urobí správu)

Prečo ďakujem? „Ďakujem“ nie je márne, že zaujme svoje správne miesto v kruhu „čarovných“ slov. Má to magický význam. Napokon, naozaj to dokáže zázraky. “Jeden z novín raz zverejnil poznámku o neobvykle zdvorilom taxikárovi z mikrobusu. Povedal „ďakujem“ každému prichádzajúcemu cestujúcemu, že si vybral svoje auto na cestu. Spočiatku boli ľudia z takejto zdvorilosti dokonca v strate. A potom si zvykli - na dobré veci sa dá ľahko zvyknúť. A na oplátku začali vodičovi ďakovať za úžasnú službu.

Tento experiment mnohokrát v praxi testovali milióny úspešných ľudí. Jeho podstata spočíva v tom, že čo silnejší muž ďakuje všetkým dobrým okolo seba, tým viac dobrých vecí sa v jeho živote stane. Psychológovia zistili, že slová vďačnosti majú pozitívny vplyv na človeka, na jeho emocionálny stav a duševnú činnosť. Slovo „ďakujem“ je prostriedkom na nadviazanie priateľských a priateľských vzťahov.

Účel: Odhaliť význam pojmu „deň vďačnosti“, vytvoriť podmienky pre formovanie predstáv o viere, duchovnosti, náboženskom živote človeka, hodnote náboženského svetonázoru, oboznámiť deti so zdvorilými slovami a naučiť ich ako ich v živote využiť.
Úlohy:
1. Naučte deti používať zdvorilé slová.
2. Predstavte príbehy slova „ďakujem“.
3. Rozšíriť koncepciu detí o kultúru správania.
4. Vštepovať zručnosti kultúrneho správania detí do vzájomnej komunikácie s ostatnými ľuďmi.

1. marca 2016 Kazachstan oslavuje sviatok - „Deň vďakyvzdania“.
-Prečo si myslíš, že potrebujeme tento sviatok?
-Čo chcel prezident povedať, keď navrhol oslavu takéhoto sviatku?
1. marca 1995 bolo v Kazachstane ustanovené Zhromaždenie ľudu Kazachstanu a v roku 2015 v rámci osláv dvadsiateho výročia zhromaždenia navrhla hlava štátu vyhlásiť tento deň za Deň vďačnosti, keď národy krajiny môžu poďakovať sebe navzájom a Kazachom za ich toleranciu a pohostinnosť v tých rokoch, keď bolo do krajiny deportovaných veľa národov.

"Ďakujem "
- Predstavte si, ako si môžeme byť ako predstavitelia rôznych národov navzájom vďační
(za vzájomnú trpezlivosť, za porozumenie, za rozmanitosť kultúry v štáte, za udržanie mieru spoločným úsilím, za službu našej krajine)

Priatelia, tu je len pre prípad
Básne o jednom školákovi
Volá sa ... ale mimochodom,
Tu ho nebudeme menovať lepšie.
„Ďakujem“, „Dobrý deň“, „Prepáčte“
Nebol zvyknutý vyslovovať.
Jednoduché slovo „prepáč“
Jeho jazyk ho neprekonal.
Kamarátom to v škole nepovie
Aljoša, Peťo, Váňa, Tolja.
Volá iba svojim priateľom
Aljoška, \u200b\u200bPeťka, Vanka, Tolka.
Alebo vám je povedomý
A niekde si ho stretol,
Potom nám o ňom povedz,
A my ... My sa poďakujeme.
- Sú v našej triede takíto študenti?

- Chlapci, na čom podľa vás závisí sila kúzelných slov? Máte pravdu, veľa závisí od toho, ako sa hovorí: pokojne, prívetivo alebo hrubo a nezdvorilo. Potom prestanú byť „mágiou“. Všetko dobré, čo sa im v živote stane, na každom kroku, závisí od množstva a kvality „vďačných“ slov, ktoré ľudia všade vyslovia. Môžete teda povedať „ďakujem“ ostré slnko alebo vodič, ktorý ti chýbal. Ale čo je najdôležitejšie, nezabudnite povedať „ďakujem“ rodičom, ktorí vám dali život, vychovali a vzdelávali vás ako zdvorilého a vďačného človeka.
Nie nadarmo je celý tento deň venovaný tomuto úžasnému slovu - 1. marca. Povedzte „ďakujem“ všetkému, čo vás obklopuje, a potom samozrejme budete v poriadku!

História slova „ďakujem“.
V dávnych dobách naši predkovia hovorili slová vďačnosti a používali iba sloveso „poďakovať“: povedali: „Ďakujem!“, „Ďakujem!“.
Tak to bolo v čase, keď v našej krajine prevládalo pohanstvo. Keď prišlo kresťanstvo, slovo „ďakujem“ sa zmenilo na „ďakujem“. Pôvod tohto ruského slova je krásny a vznešený! Zrodilo sa v 16. storočí z výrazu „Bože zachraň“. Naši predkovia vložili do týchto dvoch slov oveľa viac než len vďačnosť. Veľmi sa podobá želaniu - želaniu spásy, obráteniu sa k Bohu, k jeho milosrdnej a spásonosnej moci. Následne sa expresia transformovala, znížila. A zrodilo sa slovo „ďakujem“, známe z detstva.
Ako sa to stane, že jeden človek je vďačný a druhý nie? Prečo to závisí? Z mysle, srdca, vzdelania?
Vďačnosť možno prejaviť pohľadom, úsmevom a gestom nazývaným „vďačnosť bez slov“. Darček, ktorý je počas sviatkov taký dôležitý, tiež niekedy slúži ako dôstojný spôsob poďakovania. Najčastejšie však hovoríme toto jednoduché slovo s takým veľkým významom - „ďakujem“.

Chlapi, odkiaľ pochádza vďaka? Nie je na predaj v obchode. Nehovorí sa to na základe príkazu. A mnohí to nedostali ani raz. A Pavlik dnes vyšiel na ulicu a hneď začul štyri poďakovania. Pavlik priniesol kosť Barbosovi - ďakujem! "vyštekol šťastný Barbos. Pavlik som pre vtáky vyrobil dva domčeky - vďaka nemu od špakov a sýkoriek. Potom zalial kvetmi, ktoré vyrástli za záhradnou lavičkou, ťažkou zalievacou nádobou. - Ďakujem ty, - zašepkali mu kvety. - vyschli sme od smädu, nebyť teba. Mama sa vrátila z práce domov. Nepotrebuje sama zametať podlahy. Mama bola unavená, Pavlik pomohol. Mama povedala: „Ďakujem ty, synak! Nemohli sme si spomenúť na všetko.
· Bol by to koniec koncov toľkokrát. Za čo hovoríme „Ďakujem“?

„Chcem sa poďakovať“

Praktické cvičenie „Chcem poďakovať ...“
Predstavte si, že ste zástupcom krajiny a mali ste tú česť poďakovať občanom za prácu alebo niektoré kroky pred krajinou.
- Komu by ste vyjadrili svoju vďačnosť? Prečo?

Zdvorilý človek je vždy pozorný k ľuďom, snaží sa im nerobiť problémy, neurážať ostatných slovom ani činom. Chalani sa niekedy správajú hrubo, zdá sa im, že v týchto prípadoch konajú ako nezávislí.
Teraz sa pozrime na niekoľko situácií.
Prvá situácia.
Hovorme o dobrých a zlých mravoch.
Nech je Tanya matkou, a Roma a Ira sú jej deti. Chystáte sa navštíviť. „Mama“ by mala vysvetliť „deťom“, ako sa majú správať na večierku.
Druhá situácia.
Mama mi povedala, aby som prišla domov o 15:00. Ale nemáš hodinky. Budete sa musieť obrátiť na niekoho zo starších. Ako to robíš?
Tretia situácia.
Vasya a Kolya sú v električke. Na autobusovej zastávke vojde stará pani. Ako budete postupovat
Štvrtá situácia.
Teraz si vypočujte problémovú otázku a povedzte mi, akú chybu urobila Kosťa.
"Kosťa ráno prichádza do školy." Učiteľ je pred dverami svojej triedy. Kosťa, ktorý ju uvidel, bol nadšený, dobehol k nej a začal rozprávať, akú zaujímavú knihu včera čítal. “ (Odpovede)
Správne. Nenasledujte príklad takého chlapca. Pamätajte, že pri vstupe do triedy sa musíte starostlivo vyzliecť, kultúrne a zdvorilo prechádzať, pozdraviť svojich starších a priateľov.
Herná situácia.
- Teraz si zahrajme hru. Prečítam si príbeh a vy, keď je to potrebné, vložte do môjho príbehu zdvorilé slová (zborovo).
"Raz išla Vova Kryuchkovová autobusom." V autobuse sedel pri okne a užíval si pohľad na ulice. Zrazu vošla do autobusu žena s dieťaťom. Vova vstala a povedala jej: „Sadni si ... (v chóre, prosím). Žena bola veľmi zdvorilá, poďakovala sa Vovej: ... (ďakujem). Zrazu autobus náhle zastavil. Vova takmer spadla a muža silno zatlačila. Muž sa chcel nahnevať, ale Vova rýchlo povedala:… .. (prepáčte, prosím).
- No, poznáš slušné slová. Pokojne ich používajte častejšie.

Fyzická minúta (vďaka za rôzne jazyky).
- Opakujeme v refréne po mne!
Takto znie slovo „ďakujem“ v rôznych jazykoch:
Arabsky: Shoukran (shukran) Arménsky: Shnorhakalutjun (shnorakalyutsun)
Angličtina: Ďakujem (senk yu)
Havajský jazyk: Mahalo (mahalo) Grécky: Evkaristo (efharisto) Gruzínsky: Mahd-lobt (madlobt)
Dánsky: Tak (tsak)
Ír: Go raibh maith agat
(go rai mas agat) Islandský jazyk: Takk (taak) Taliansky: Grazie (milosť) Španielsky: Gracias (gracias)
Kambodžan: Orkun (arkun) Čínsky: Xie-xie (Sie-sie) Kórejský: Kamsu hamnida (kamsa hamnida)
Lotyšský: Paldies (paldis) Litovský: Kob chie (kob chie)
Malajzijčina: Terima kasih (terima kashi) Mongolčina: Vayarla (vayala)
Nemčina: Danke schön (danke schön) nórčina: Tak (taak)
Poľsky: Dziekuje bardzo
(jinkue bardzo)
Portugalčina: Obrigado (obrigado)
Rumunsky: Multimesk (maltimek) Somálsky: Mahadsanid (mahasanid) Tatarsky: Rekhmet (rekhmet) Turecky: sagol (saol), tesekur ederim (teshekur ederim)
Filipínsky: Salamat (slamat) Fínsky: Kiitos (kyitos) Francúzsky: Merci beaucoups (merci boku)
Hindčina: Shoukriah (shukran)
Česky česky: Dekuju (dyakuyu)
Švédsky: Tack
Japončina: Domo arigato (domo arigato)

Spodný riadok.
Aj deti vedia: je to škaredé Nehovoriť „Ďakujem!“ Za láskavosť. Toto slovo je nám známe už od detstva A znie na ulici aj doma. Ale niekedy na to zabudneme, A v odpovedi iba šťastne prikyvujeme ... A tiché „Ďakujem“ a „Prosím“ už stojí za našu ľútosť. A nie každý je pripravený pamätať na význam tajných láskavých slov. Toto slovo je ako modlitba, opýtajte sa. Týmto slovom: „Boh ma zachráň! „VY ste počúvali všetky moje slová. Ďakujem !!! Ďakujem!!!
- Hodina našej triedy sa skončila. Dúfam, že všetkému rozumiete a zdvorilé slová sa stanú dobrí priatelia!

- Čo ste zistili sami?
_Čomu rozumieš?
-Na čo myslíte?