Synopsa komplexnej hodiny druhej juniorskej skupiny „Putovanie rozprávkou“ Kolobok. Súhrn otvorenej hodiny o vývoji reči v druhej skupine juniorov „Ako hľadal Kolobok svoju rozprávku Lekcia v druhej skupine juniorov Koloboka

Záverečná integrovaná lekcia v druhej mladšia skupina

založené na príbehu rozprávky "Kolobok"

Cieľ:

systematizácia, konsolidácia a zovšeobecnenie vedomostí detí

Úlohy:

Upevnite si vedomosti o geometrické tvaryoh.

Použite výrazy „koľko“, „veľa“, „jeden“,

Upevniť zovšeobecňujúce koncepty (ovocie, zelenina, divoká a domáca zelenina)

zvieratá)

Objasnite deťom predstavy o domácich miláčikoch.

Pokračujte v posilňovaní schopnosti detí vytvárať podstatné mená pomocou

pomocou zdrobňovacích prípon.

Zlepšiť schopnosť používať podstatné mená v reči s

predložky (in, on, under, about).

Rozvíjajte jemnú motoriku.

Podporovať emočné väzby detí.

Priniesť deťom radosť, potešenie zo spoločných aktivít.

Integrácia vzdelávacích oblastí : Poznanie, komunikácia,

Socializácia, umelecká tvorba.

Vybavenie: kolobok; hračky: medveď, vlk, zajac, líška;

demo materiál: bloky Gienesh; postavy domácich a divých zvierat; figuríny zo zeleniny a ovocia;

Náležitosti : obruče, stromy, peň, huby, motýle, pavúky, vážka, lienka, vtáky; plastelína.

Priebeh hodiny:

1. Organizácia času... Tiché, pokojné prehrávanie hudby, počuť hluk

lesy a spev vtákov. Do haly vstupujú deti.

2.- Ahoj chlapci! Dnes navštívime krajinu rozprávok. V kruhu

radšej stoj, drž sa pevne za ruky a hovor kúzlo

slová:

Jeden dva tri štyri päť

Volajme rozprávky

Mitten, Teremok,

Perník - červená strana.

Je tu Snehulienka - krásavica

tri medvede, vlčia líška.

Nezabúdame na repku

Poznáme vlka a deti.

Z týchto rozprávok sú všetci spokojní.

Chlapci, sme tu v kúzelnom lese.

Och, pozri, niekto sa valí. Kto to je?

Máte pravdu - je to drdol. Vy a ja sme sa dostali do rozprávky „Kolobok“. Takže

drdol sa odvalil od dedka a ženy a ocitol sa v lese.

Rolka, rolovanie a zajac sa s ním stretáva.

Zajac hovorí: „Perník, perník! Ak nevyriešiš môj problém, tak ja

zjem ťa! „Perník sa bál, nechodil do škôlky, neriešil problémy

vedel ako a plakal. Možno mu pomôžeme.

Vypočujte si, akú úlohu zajac pripravil.

Naša veselá záhrada pozýva všetkých priateľov na návštevu.

Pôjdeme do záhrady - budeme zberať úrodu

(Deti idú k stolu so zeleninou a ovocím).

Didaktická hra „Zbierajte zeleninu a ovocie do košov“

Zajac: - Mám koše, musím dať ovocie do červeného koša, dovnútra

žltá - zelenina. Vezmite jednu figurínu po druhej. Čo brali (hruška, zemiaky.)

Koľko zemiakov, hrušiek v ruke (jedna). Do ktorého koša dať zemiaky,

hruška? Čo sme vložili do červeného koša? (ovocie) Koľko ovocia je v

košík? (veľa) Žltá (zelenina) Koľko zeleniny je v košíku? (veľa) .

Poďme sa hrať so zajačikom.

Phys. minúta: Nikiforova „Zábavné zajace“ (video)

Zajačik poďakuje a pustil kolobok, kolobok bol šťastný

Vlk pripravil úlohu pre kolobok ešte zložitejšiu. Zmätil všetkých

zvieratá, pomôžme nášmu koloboku na to prísť. Najprv si však ujasnime: aké sú zvieratá, ktoré žijú v lese? (divoký)

A ktorí žijú s vlastníkmi (doma)

Urobil. hra: „Nájdite si svoj dom„(klasifikácia zvierat)

Na stole sú postavičky zvierat. Je potrebné ich rozdeliť podľa ich biotopu.

Domestikované v blízkosti domu a divoké v lese.

Výborne! Odviedli veľmi dobrú prácu

Teraz hádajte moje hádanky:

* Igo - choď “zakňučalo dieťa

myslí to vážne. (žriebä)

* Niečí malý syn

zrazu štekam, haf - haf (šteňa)

* Oink oink oink

dieťa náhle zavrčalo,

myslí to vážne. (prasiatko)

* Mňau mňau mňau mňau mňau

je to malé. (mačiatko)

Prosím, povedzte mi, ako sa líška láskyplne volá (líška)

A zajac (zajac)

A vlk (vlčie mláďa)

Prosíme láskavo vlka, aby pustil kolobok.

Pustite vlčie mláďa, prosím, náš kolobok.

Vlk sa stal milým a chcel sa s tebou hrať.

Phys. minúta: „Spoločne ideme“

Vstaňte rýchlo, usmievajte sa

Vyšší, vyšší úsek.

No, narovnáš plecia,

Zdvihnite hore, dole

Odbočené doľava, doprava,

Kolená sa dotýkali mojich rúk.

Sadli si, vstali, sadli si, vstali.

A bežali na mieste,

Dva tlesky nad hlavou

Dve tlieskania pred vami.

Schováme dve ruky za chrbát,

A skočíme na dve nohy.

Wolf: Ďakujem, chlapci, ste skutoční priatelia a bol som s vami veľmi

zaujímavé a zábavné. A kolobok sa valil ďalej.

Je tam medveď ... Medveď hovorí: „Kolobok, perník! Ak nevyriešiš môj problém, tak ťa zjem! „

Vypočujte si, akú úlohu si medveď pripravil:

Hra s tromi obručami(Bloky Gyenesh)

Umiestnite všetko do červenej obruče - červené figúrky

V modrej obruči - modré štvorce,

V žltom obruči - žlté kruhy

Výborne chlapci! Medveď pustil kolobok. Drdol bol potešený

Liška tiež čakanie na kolobok s úlohami. Chce vedieť, či viete, či:

V lete teplo a v zime chladno

Slon je veľký a myš (malá)

Vlk je zlý a zajačik (dobrý)

Ovocie rastie vysoko a zelenina (nízka)

Cez deň je svetlo a v noci tma

Cukor je sladký a citrónový (kyslý)

Sneh je biely a uhoľný (čierny)

Stôl je vysoký a stolička je (nízka)

Polievka je horúca a zmrzlina (studená)

Je len jeden učiteľ, ale detí je veľa

Ach, dobre, s úlohami. A líška hlasno plače, teraz ona

by mala pustiť drdol, ale ona nechce. Poďte, chlapci, z plastelíny

poďme jej formovať buchtu.

Formovanie - Ale skôr ako začneme sochovať kolobok, urobme prst

gymnastika.

Prstová gymnastika s spoločnou výslovnosťou "Kolobok"

Vyrezávame, vyrezávame drdol,(napodobenina modelovania)

cesto zľahka premiesime.(zatínanie a rozopínanie prstov)

A potom to zrolujeme,(jazdíme)

dali sme na okno,(otvorené dlane)

Skočil z okna, áno skok,(tlieskajú rukami)

Šibalský muž odišiel!(rotácia s kefami)

Pamätajme na pravidlá pre prácu s plastelínou:

Nemôžete vziať plastelínu do úst, dotknúť sa ňou vlasov, zrolovať ich iba ďalej

tanier, po práci s plastelínou si utrieme ruky obrúskom.

Robíme žemľu.

Líška, berte koloboky ako darček.

Fox: Ďakujem, chlapci, dobre.

Nuž, je čas, aby sme sa vrátili späť k skupine. Pokojná hudba hrá, z detí sa stávajú

v kruhu, držte sa za ruky a povedzte čarovné slová:

Jeden, dva, tri, štyri, päť, budeme opäť v skupine.

Zavreli sme oči, počúvali, otvorili oči. Vrátili sme sa teda k skupine.

Chlapi, kde sme dnes boli? S kým ste sa stretli? Čo je ťažké

vyriešili sme problémy? Čo sa vám páčilo a hlavne pamätáte?


Súhrn hodiny matematiky pre druhú skupinu juniorov podľa rozprávky „Kolobok“

Elena Alexandrovna Černyaková. Pedagóg najvyššej kategórie GBDOU číslo 126.
Popis materiálu: Ponúkam učiteľom druhej juniorskej skupiny súhrn integrovaná hodina v matematike pre deti druhej juniorskej skupiny podľa rozprávky „Kolobok“, v ktorej si deti upevňujú pojmy „malý-veľký“, „vysoký-nízky“, „rovnako“, rozširujú svoje chápanie postáv a postupnosti rozprávky, prehlbujú svoje vedomosti o geometrických tvaroch, zdokonaľujú sa schopnosť vyrezávať zo slaného cesta zaoblený tvar.
Obsah softvéru:
- prehĺbiť vedomosti detí o geometrických tvaroch, upevniť pojmy „malý-veľký“, „vysoký-nízky“, „rovnako“;
- objasniť predstavu postáv a postupnosť rozprávky;
- zlepšiť schopnosť vyrezávať zaoblený tvar krúživým pohybom dlane, doplňte obrázok malými detailmi;
- rozvíjať jemnú motoriku rúk, schopnosť dodržiavať určité pravidlá pri riešení problémov, pozornosť, myslenie, pamäť, vnímanie;
- podporovať záujem o hodinu, vzbudzovať túžbu vykonávať jednoduché úlohy.
Materiál: hračky - kolobok, zajac, vlk, líška, medveď, babička, dedko, podklady pre každé dieťa, sada geometrických tvarov pre každé dieťa, domček, obrázky s dobou dňa, slané cesto, dosky na modelovanie, vlhčené obrúsky, suvenírové koloboky.

Priebeh hodiny

Moment hry. Na okne je drevený dom so žemľou. Dedko a babička sedia na lavičke neďaleko domu.
Pedagóg: Chlapi, máte radi rozprávky? Aké rozprávky poznáš? (odpovede detí). Teraz vás požiadam o hádanku a uhádnete ju.
Ležal som na okne
Valcované po ceste
Deti: Kolobok.
Pedagóg: Máte pravdu, chlapci! Poznáš túto rozprávku? S kým sa perník stretol na svojej ceste? (zajac, líška, medveď, vlk) A čo sa stalo na konci rozprávky?
Deti: Líška zjedla žemľu.
Pedagóg: Dnes sa oboznámime s nová rozprávka o koloboku, ktorý miluje matematiku.
Žila tam veselá buchta,
Perník muž s červenou stranou.
Opustil svoju babičku,
Opustil svojho starého otca,
Valil som sa po ceste
Ocitol som sa v hustom lese.
Naučil sa počítať
Skamarátil som sa s matematikou.

Žemľa sa váľa, váľa a prichádza k nemu zajačik a hovorí:
Som malý zajačik
Som šedý zajačik.
Skok, skok, skok,
Pomôž mi, kámo.
Zajac: Perník, červená strana, dostal som úlohu v lesnej škole: naaranžovať vianočné stromčeky do výšky od najnižšieho po najvyšší, schovať zajačikov pod vianočné stromčeky, pomôcť mi, prosím, splniť úlohu.
Pedagóg: Deti, poďme k stolom a splnime požiadavku zajaca. Vidíte, koľko je tam stromov? Čo sa dá povedať o ich výške, aké sú? (rôzne výšky) Ako zistíte ich výšku? (musíte ich navzájom pripevniť)
- Čo poviete na prvý vianočný stromček?
- Čo povieš na posledný strom?
- Ukážte najvyšší strom.
- Zobraziť najnižší strom.
Pedagóg:
- Dobrá práca, vyrovnali ste sa s touto úlohou. Teraz mi povedzte, koho by mal perník stretnúť po zajacovi? (vlk). Pomôžme zajačikovi skryť sa v lese pred vlkom. Čo myslíte, kam sa môže zajačik schovať? (za stromom). Pozri, máš na stole vianočné stromčeky a zajačiky, musíš zistiť, či majú všetky zajačiky dostatok vianočných stromčekov na schovanie. Pod každý stromček umiestnite zajačika a skontrolujte.
Deti: Je tu dostatok stromov pre všetkých zajačikov. Zajačiky a vianočné stromčeky rovnako.
Pedagóg: Dobre, chlapci, super! Kolobokom sme pomohli, hovorí vďaka nám, pretože zajac sa ho teraz nedotkne. A pomôžeme nášmu zajačikovi dostať sa na náš vianočný stromček.
Telesná výchova „Zábavné zajačiky“
Požiar v lese nemal čas
Silne vzplanie
A zajačiky bežia
deti vedú guľatý tanec
Všetci, aby sa mu zahriali
Zajace nemajú palčiaky
ruka sa otočí
Zajace nemajú čiapku
ruky na hlave, hojdačka
Zajace sa ohrievajú ohňom
trieť si ruky
Malé biele labky
A okolo je bielo-biela
torzo sa otočí
Zajac sedel v saniach
deti vo dvojici
A jazdiť celý deň
ísť v kruhoch
Na lesnej čistinke.
Fell

Žemľa sa valí ďalej a šedý vlk sa s ním stretáva:
Som nahnevaný vlk
Cvakám a cvakám zubami!
Zrazu som sa ocitol v temnom lese,
Jedli tam a dorastali.
Vlk: Perník, pomôž mi splniť úlohu, inak ťa zjem. Hádala som sa s kamarátkami, že idú v noci na prechádzku, večer idú do škôlky, popoludní majú večeru a ráno idú spať.
Pedagóg: Chlapi, pomôžme kolobokom, aby to vlk nezožral.
- Kedy ideme do škôlky? (ráno)
- A kedy jedia v škôlke? (poobede)
- A keď ideme domov zo škôlky? (večer)
- A keď ideme spať? (v noci)

D / A "Zobraziť zodpovedajúci obrázok"
(Učiteľ zavolá denný čas a deti zobrazia zodpovedajúci obrázok).

MP / I „Hot Kolobok“
(Deti stoja v kruhu a veľmi rýchlo prechádzajú okolo „horúcej buchty“, aby si nepopálili ruky)

Pedagóg: Chlapi, pomohli sme vlkovi a on sa nám poďakuje.
Žemľa sa odvalila ďalej a stretla medveďa.
Náš unavený medveď
Prechádzky lesom.
Geometrické tvary
Nosí sa v taške.
Naozaj to chce vedieť
Ako pomenovať figúrky.

(Medvedie vrece obsahuje štvorec a trojuholník).
Medveď požiada koloboka, aby mu pomohol vyriešiť hádanky a postaviť domy pre seba a svojich priateľov.

Skladačky.
Nie som ovál a nie kruh,
Som priateľ trojuholníka
Som brat obdĺžnika
Nakoniec, volám sa ... (štvorec)

Tri rohy, tri strany
Dĺžky sa môžu líšiť.
Ak narazíte do rohov
Čoskoro skočíte sami (trojuholník)

Pedagóg: Chlapi, viete hádať hádanky, ale čo sa dá postaviť z týchto geometrických tvarov? (odpovede detí)
- A teraz navrhujem, aby si sám postavil domy pre medveďa a jeho priateľov. Medveď je len jeden - postavíme mu malý domček, veľa priateľov - postavíme im veľký dom.
- Na stole máte štvorce a trojuholníky rôznych veľkostí.
- Aký dom urobíme pre jedného medveďa? (malý)
- Ktorú stenu si vezmeš, veľkú alebo malú? (malý)
- Aká je to farba?
- Akú strechu si vezmete? (malý)
- Aká je to farba?
- Teraz postavíme dom pre priateľov medveďa.
- Aký dom budeme vyrábať pre medvedích priateľov? (veľký)
- Ktorú stenu si vezmeš, veľkú alebo malú? (veľký)
- Aká je to farba?
- Akú strechu si vezmete? (veľký)
- Aká je to farba?

Pedagóg: Medveď je veľmi rád, že ste mu pomohli. Poďakuje za buchtu a vy, chlapci, a chce si s vami zahrať.

Telesná výchova „Medveď má veľký dom“
Medveď má veľký dom,
Oh-oh-oh (zdvihnite sa rukami).
A zajačik má malého,
Ay-ay-ay (drep).
Bear išiel domov sám,
Oh-oh-oh (kráčať na mieste).
A zajačik skočil.
Ay-ay-ay (skok).

Drdol sa odvalil ďalej a stretol líšku:
Kolobochka, môj priateľ!
Neexistuje žiadny moč, ktorý by za vami mohol bežať!
Perník, perník, zjem ťa!
Pedagóg: Líška, nejedz kolobok. Radšej by si mal vidieť, čo robíme. Poďte, chlapi, k stolom, vy a ja vyrábame pre líšku zo soleného cesta koloboky, aby sa v lese nenudila, a potom sa s nimi bude hrať.
- Chlapci, viete o tom, že spolupracujete? slané cesto podporuje rozvoj reči. Preto čím častejšie to budete robiť, tým lepšie sa bude rozvíjať vaša reč.
- Teraz dajte cesto na dosku a začnite sochárstvo krúživými pohybmi dlane.
- Akými pohybmi ste vytvarovali kolobok?
- Aký je tvar drdolu?

Deti dajú výsledné koloboky líške. Líška hovorí, že sa jej naše koloboky naozaj páčia, teraz má priateľov, v lese sa nudiť nebude.
- A je čas, aby kolobok išiel do domu k svojej babke a dedkovi!
- Mali ste radi cestovanie v rozprávke?
- Akú rozprávku sme navštívili?
- Komu sme pomohli?
- Čo sme pomohli kolobokom urobiť? Ako sme pomohli Zajkovi? Vlk? Medveď? A Lisa?
- Babička a dedko boli radi, že vďaka našim šikovným, pohotovým, šikovným a odvážnym deťom nikto kolobok nejedol. Babička rozdáva deťom koloboky na pamiatku.

Abstrakt komplexnej hodiny v prípravnej škole pre skupinu detí s DPD na tému: „Škola. Školské potreby ".

Zostavil a vykonal učiteľ-defektológ I.V.

Cieľ: Zhrnúť a systematizovať vedomosti a predstavy detí o škole,
školské potreby.
Úlohy:
Vzdelanie:
- Obohatiť a aktivovať slovnú zásobu detí na lexikálnu tému: „Škola.
Školské potreby “: zjednotiť názvy a účel školy
doplnky.
- Upevniť zovšeobecňujúci koncept: školské potreby.
- Upevniť schopnosť rozlišovať hračky a školské potreby.
- Posilniť schopnosť detí písať opisné príbehy o škole
doplnky.
- Zlepšiť syntaktickú stránku reči (komplex
ponuky).
- Posilniť schopnosť detí utvárať adjektíva od podstatných mien.
- Cvičenie pri výbere akčných slov.
- Cvičenie pri výbere príbuzných slov pre slovo škola.
- Upevniť schopnosť detí označovať príslušné zvuky písmenami.
- Zdokonaliť zručnosti v zvukovej a slabičnej analýze slov.
- Zlepšiť zručnosti v písaní a čítaní slov.
- Posilniť schopnosť detí vytvárať vety s predložkami podľa schémy.
- Upevniť vedomosti o priamom, spätnom a radovom počítaní.
- Upevňovať vedomosti o číslach.
- Zastaví priestorové reprezentácie (pravý horný roh, ľavý dolný
jednoduché predložky).
- Upevniť vedomosti o geometrických tvaroch, farbách.
- Opravte zloženie číslo 10.
- Upevniť vedomosti o štruktúre problému.
- Posilniť schopnosť skladať a riešiť aritmetické úlohy.
Nápravné a vývojové:
- Rozvíjať súvislý prejav.
- Rozvíjajte vizuálnu pamäť.
- Rozvíjať vizuálnu, sluchovú pozornosť.
- Rozvíjať vizuálne vnímanie.
- Rozvíjať logické myslenie.
- Rozvíjať emocionálnu a vôľovú sféru v procese čítania poézie.
- Rozvíjať grafomotoriku.
- Rozvíjať fyzickú aktivitu počas fyzických minút.
- Rozvíjať zručnosti dobré motorové zručnosti ruky pri práci s nožnicami a pri práci
zošity.

Vzdelávacie: Formovať zručnosti vzdelávacích aktivít:
- Pestovať schopnosť pozorne počúvať a postupovať podľa pokynov učiteľa.
- rozvíjať schopnosť pracovať v tíme, rozvíjať schopnosti spolupráce,
benevolencia, nezávislosť, iniciatíva.
- Pestovať vytrvalosť.
- Vytvoriť schopnosť zdvihnúť ruku, keď chceš odpovedať.
- Pestovať schopnosť doviesť začatú úlohu do konca.

Vybavenie:

Ukážkový materiál: koberec, magnetická tabuľa, zvonček, obrázky predmetov zobrazujúcich hračky a školské potreby, obrázky plotu na tému: „Škola“, školské potreby, zámky s rôznymi otvormi v podobe geometrických tvarov (ovál, obdĺžnik, kosoštvorec, lichobežník), karty - „šifrovanie“ -podmienkové grafické schémy slov, sady písmen a číslic, podmienkové grafické schémy na vytváranie viet, plošné obrázky červených a modrých batohov, plošné obrázky školských pomôcok, domček na stanovenie skladby čísla 10, vizuálny materiál na zostavenie a riešenie aritmetiky úlohy.
Podklady: farebný kartón, stoly s obrázkami školských potrieb, hlučné siluety, zošity, ceruzky.

Priebeh hodiny:
Organizačný čas:
1. Chlapci, hostia dnes prišli do našej triedy. Chcú vidieť, ako ste pripravení na školu. Pozdravíme ich a sadneme si na stoličky.
Hlavná časť:
1. Dnes pôjdeme na hodiny do školy nachádzajúcej sa v krajine vedomostí.
Prekvapujúci okamih - vzhľad Dunna. Spolu s Dunnom sa deti hrajú hry: „Kto je čo?“, „Kto je pozornejší?“; čítať básne o výhodách školskej dochádzky; upevniť zovšeobecňujúci koncept: školské potreby.
2.A budeme sa ponáhľať na hodiny v škole, ale skôr ako sa tam dostaneme, musíme ísť do obchodu a kúpiť si školské pomôcky do tried. Ak chcete vstúpiť do obchodu, musíte otvoriť zámky. Spočítate koľko zámkov je? (4) Áno, a každý má iné kľúčové dierky. Koľko kľúčov musíme vyrobiť? (4) Aké kľúčové tvary musíme vyrábať? (ovál, obdĺžnik, kosoštvorec, lichobežník)
Deti kreslia a strihajú, rešpektujúc tvar a farbu a nanášajú ich na zámky.
3. Sme tu v obchode. Popremýšľajte, aké školské potreby chcete kúpiť. Namiesto platenia to musíte opísať a definovať prvý zvuk, ktorý začína názvom školského predmetu, a potom zvoliť písmeno, ktoré tento zvuk označuje.
Deti popisujú (zošit, album, gumu, trojuholník).
Fyzikálna minúta „Čo si vezmeme so sebou do školy?“
4. Zvon už zvoní, začína sa lekcia-lekcia materinský jazyk.
Chlapi, teraz sa vás spýtam hádanky.
Deti hádajú a idú po rade na tabuľu, priložia obrázkovú odpoveď a potom k nej vyberú príslušnú schému - „šifrovanie“.
Odpovede (guma, pero, ceruzka, pravítko, peračník).
Deti po jednom rozoberajú schému „šifrovania“ slova „pierko“ a analyzujú každý zvuk.
5. Hra „Zamotané písmená“.
Identifikujte posledný zvuk v slove „guma“ ([Komu])
Akým listom to označujeme? (ka)
Nájdite písmeno a vložte ho pod obrázok.
Tieto slová: pero, ceruzka, pravítko, peračník.
Pokúsme sa zostaviť slovo pomocou posledných písmen týchto slov. Naše listy sú zmätené, pomôžme im. Aké slovo sme dostali? (Škola)
6. Hra „Rodina slov“.
Skúsme spojiť slová jednej rodiny slovom škola.
Ako sa volajú tí, ktorí chodia do školy? (študenti atď.)
Deti vymenúvajú slová školáci, predškoláci, škola, škola.
7. A teraz urobíme návrhy podľa danej schémy:
____ ____ ____ _ ____ .
Spočítajte, koľko slov bude v tejto vete? (5, vrátane krátkej predložky).
Deti tvoria vety s rôznymi zámienkami na tému: škola.
8. Cvičenie „Páry“.
Prezrite si obrázky a spárujte ich tak, aby názov druhého obrázka začínal posledným zvukom mena prvého obrázka.
Deti tvoria páry: kompasy pravítka; orezávací album; guma - farby; plastelína - nožnice.
9. Hra „Zbieraj aktovku“.
Pozývam vás, aby ste sa predstavili ako skutoční prváci. Teraz dievčatá zhromaždia v červenom batohu všetky predmety, ktorých mená sú rozdelené na dve slabiky, a chlapci v modrom batohu všetky predmety, ktorých mená sú rozdelené do troch slabík.
Úlohu robia deti.
Znovu zazvonil zvonček a hodina sa skončila.
Odchádzame do prestávky, aby sme sa pohli, uvoľnili a načerpali sily na ďalšiu hodinu.
Fyzické minúty: „Zmena“
A teraz zazvoní zvonček, ponáhľame sa na druhú hodinu - hodinu matematiky.
10. Rovnomerne si sadli a pripravovali sa na počúvanie.
Teraz vám poskytnem tabuľky s obrázkami rôznych predmetov, pozorne sa pozerajte a prečiarknite iba školské pomôcky. Teraz spočítajte, koľko školských pomôcok ste v tabuľke mali, a napíšte k nim príslušné číslo.
11. Všetci pôjdete do rôznych škôl a každá škola bude mať svoje vlastné číslo. Títo chlapci študujú v škole číslo 10 (obrázok je na obrázku).
Pamätajme, ako môžete získať číslo 10 a zaplniť tento dom tu (Deti opravia zloženie čísla 10).
12. Teraz sa uvoľnime, zatvorme oči a počítajme od 10.
13. Prejdime k riešeniu problémov. Pamätajme na štruktúru problému. Z ktorých dvoch častí sa skladá každá úloha? (Podmienky a otázky so slovom koľko?).
Deti poskladajú problém pre danú ilustráciu a riešenie si zapíšu do zošita.
A teraz budeme počítať ústne, vyriešime vtipné hádanky - hádanky. (Deti sa vyzývajú, aby si tieto úlohy predstavili.)
14. Prstová gymnastika „Na jeseň pôjdem do školy“
15. Všetci dostanú karty s hlučnými siluetami školských pomôcok.
Vyzerajte a tiente iba tie školské pomôcky, ktoré sú obdĺžnikové.
Úlohu robia deti.
Záverečná časť:
1. Defektológ vyzýva deti, aby si spomenuli na všetko, o čom sa na hodine rozprávali a robili.
2. Defektológ hodnotí každé dieťa.
3. Defektológ ďakuje a dáva škole darčeky.
4. Deti sa lúčia a odchádzajú.

Názov: Synopsa rozprávania príbehu „Kolobok“ (pomocou metódy modelovania) pre druhú mladšiu skupinu
Nominácia: Materská škola, Lekcie, GCD, vývoj reči, 2 mladšie skupiny

Pozícia: vychovávateľ 1. kvalifikačnej kategórie
Miesto práce: MBDOU „Materská škola č. 124“ kombinovaného typu
Poloha: mesto Dzeržinsk, oblasť Nižný Novgorod

Zhrnutie rozprávania „Kolobok“
(pomocou simulačnej metódy)

Úlohy:Pripomeňte deťom obsah známej rozprávky, povzbuďte deti, aby po učiteľovi vyslovovali jednotlivé slová a frázy, podporujte beletria... Aktivujte slová v reči detí: dlhé (dlhé uši), šedé, nahnevané, chodidlá, veľké, červené, prefíkané, hnedé, veselé, červené, žlté. Povzbudzujte deti, aby hovorili plnými vetami. Opravte výslovnosť zvuku [w].

St-va:Hračka - žemľa, kniha s rozprávkou, modely na predvádzanie rozprávky, malé kartičky s modelkami pre deti, list zeleného kartónu.

Cn-would:Umelecké slovo - hádanka, rozhovor, otázky, ohľaduplnosť, telesná výchova, moment prekvapenia

Pohyb GCD:

- Chlapi, zahrajme si s vami hru Bubble. Postavte sa do kruhu.

Nafúknite bublinu

Nafúknuť veľké

Zostaňte tak

A neprasknite.

Výbuch bublín: w - w - w.

- Trochu sme sa s vami hrali a teraz skúste hádanku uhádnuť.

Ležal som na okne

Valcované po ceste.

- Je to buchta.

- Máte pravdu, je to buchta. Chlapi vyzerajú a tu je.

- Ahoj chlapci.

- Ahoj kolobok.

- Pozri, aký krásny kolobok, vtipný, guľatý. Denis, aký drdol.

- Okrúhly drdol. (vtipná buchta).

- Ako vyzerá drdol?

- perník vyzerá ako lopta. (na lopte)

- Máte pravdu, drdol vyzerá ako lopta (guľa).

- Pozri, aké ružové líca má drdol.

- Katya, aké líca má kolobok?

- Rudé líca.

- Máte pravdu, ryšavé líca drdolu.

- Čo je na hlave drdolu?

- Na hlave drdolu je čiapka.

- Máte pravdu, kolobok má na hlave čiapku.

- Akú farbu má čiapka?

- Červená Karkulka.

- Máte pravdu, malá červená čiapočka na hlave koloboka.

- Chlapi, buchta vám chce niečo povedať.

- Prišiel som z nejakého dôvodu, ale priniesol som ti knihu, tu to je.

- Chlapci, o kom si myslíte, že je v tejto knihe? Vidíte, kto je v knihe?

- Toto je kniha o koloboku.

- Máte pravdu, toto je kniha o koloboku.

- Spomeňme si na rozprávku „Kolobok“ a ukážme si ju pomocou čarovných kariet. Sadnite si na stoličky a vy, Kolobok, si sadnite s chlapmi a počúvajte rozprávku.

Rozprávku si pamätáme pomocou kariet - modelov.

- Od koho utiekol Kolobok?

- Od starých rodičov.

- Máte pravdu, od mojich starých rodičov (ukazujem svojich starých rodičov).

- Pomôžme babičke vyrobiť buchtu.

Najskôr babička kriedou stodolu, potom vyškrabala dno suda, vymiesila cesto, takto vymiesila cesto a vyvaľkala žemľu, dala ju na okno, aby vychladla.

- Dobrá práca, ako ste pomohli svojej babičke.

- Tu je to, čo sa ukázalo ako drdol (ja som dal drdol).

- Akú farbu má kruh.

- Žltý kruh.

- Správne, žltý kruh. Bude to buchta.

- Kam sa valila žemľa, keď utiekol od starých rodičov?

- Zvalil sa lesnou cestou do lesa.

- Správne sa zvalil lesnou cestou do lesa.

- Koho stretol náš kolobok na lesnej ceste?

- Áno, na lesnej ceste som stretol zajačika.

- Akú farbu má kruh?

- Šedý kruh.

- Je to zajačik. Čo má zajačik?

- Sú tam dlhé uši.

- Máte pravdu, sú tam dlhé uši.

- Máte pravdu, stretol som vlčiu buchtu.

- Akú farbu má kruh?

- Šedý kruh.

- Bude to vlk.

- Kto ešte stretol kolobok na ceste?

- Medveď.

- Áno, buchta stretla medveďa.

- Akú farbu má kruh?

- hnedý kruh.

- Bude to medveď. Veľké, hnedé.

- S kým sa ešte stretol perník?

- Líška.

- Áno, stretol som perníkového muža.

- Akú farbu má kruh?

- Oranžový kruh.

- Bude to líška.

- Dobrá práca, pomenovali všetky zvieratá, s ktorými sa drdol stretol.

Telesná výchova.

- Poďme sa hrať s kolobokom, urobme sa z hrdinov rozprávky, ktorú kolobok stretol. Vyjdite všetci na kolobok. Z jednej, dvoch, troch sa stali zajačiky (skáčeme ako zajačiky). Meníme sa na mláďatá (napodobňovanie pohybov vlka). Jeden, dva, tri sme sa stali medveďmi (napodobňovanie pohybov medveďov). A teraz sme mazaní lišajníci (napodobňovanie pohybov lišajníka).

- Výborne, chlapci, predviedli všetkých hrdinov rozprávky.

- Chlapi, znovu si pripomeňme rozprávku a ukážme ju pomocou čarovných kariet. Sadnite si na stoličky.

Celú rozprávku rozprával pedagóg (2 deti majú kartičky). Zvyšok detí vyložil karty na svojej zelenej lúke.

- Och, chlapci, je mi ľúto toho koloboku. Ako ho môžeme zachrániť?

- Oklamať líšku.

- Správne, prekabátiť líšku. Drdol nebude sedieť na nose lišky, drdol utiekol k starým rodičom. Ach, aký prefíkaný drdol, všetkých prekabátil. Páčilo sa mi to, buchta, máš rozprávku.

- Áno, veľmi sa mi to páčilo. Ako dobre si si myslel, že som prekabátil líšku. Teraz utekám k starým rodičom. Zbohom, chlapci.

- Zbohom kolobok.