Vytvorenie materského klubu v materskej škole. „Klub rodičov ako aktívna forma interakcie s rodičmi

Galina Khmelevskaya

Zhrnutie hodiny v klube rodič - dieťa„My spolu»

Vedené učiteľom - psychológom GBOU gymnázium č.1519

Khmelevskaya Galina Viktorovna

Lekcia 1

„Poznajme sa!“

Cieľ. Oboznámiť členov skupiny navzájom, s vedúcim, s pravidlami práce. Nadviazanie kontaktu medzi členmi skupiny. Vytváranie pozitívnej nálady a skupinovej súdržnosti. Rozvoj hmatových vnemov.

Vybavenie. Stoličky pre všetkých účastníkov, klbko nite, nahráva pokojnou a rytmickou hudbou.

Priebeh hodiny

Všetci členovia skupiny sedia na stoličkách v kruhu.

Psychológ: Dobrý deň, vážení rodičia a deti. Sme radi, že vás dnes vidíme v tejto hale. Dúfame, že sa vám naše stretnutie bude páčiť.

Dnes tu máme prvé okupácia, ktoré budeme rozprávať a hrať, a to nám pomôže lepšie sa spoznať a porozumieť si. Na našom povolania vždy si sadneme alebo vstaneme, ako to robíme teraz, v kruhu, aby každý mohol vidieť všetkých účastníkov. Niektoré hry a cvičenia sa tu budú konať v kruhu, zatiaľ čo iné - na koberci, kde sa môžeme pohybovať.

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré musíme vykonať:

Pravidlo č. 1. Pravidlo dobročinnosti

Partnerská komunikácia je taká, ktorá zohľadňuje vlastnosti každého účastníka, jeho pocity, emócie, skúsenosti. Implementácia tohto pravidla vytvára v skupine atmosféru bezpečia, dôvery, otvorenosti, ktorá umožňuje deťom i dospelým kontrolovať svoje správanie a nehanbiť sa za chyby.

Pravidlo č. 2. Hovorí vždy iba jedna osoba (ak to pravidlá hry vyžadujú, hovoríme zborovo).

Pravidlo číslo 3. Ak nechcete, na otázku nemôžete odpovedať.

Pravidlo č. 4. Robte si domáce úlohy

1. Cvičenie „Mágia zámotok» (10 min.)

cieľ: vzájomné zoznámenie sa detí a rodičov, nastolenie priateľskej atmosféry v skupine, aktivácia komunikácie v rodine. Zvyšovanie efektívnosti, pozitívnej nálady a skupinovej súdržnosti.

Psychológ: No, tu sme zistili pravidlá, začnime. Účastníci stoja v kruhu.

Poďme sa zoznámiť! Pozri, do mojich rúk klbko niteale spleť nie je jednoduchá, a ten čarovný, ktorý to bude mať v rukách, sa musí predstaviť, chopiť sa vlákna, v prvom písmene mena pomenovať pozitívnu vlastnosť, ktorú na sebe ocení, vziať vlákno a sprostredkovať lopta susedovi... A tak v kruhu. Kedy lopta sa vráti späť k hostiteľovi, všetko sa ukáže byť „pripojený“ jedno vlákno. "Mierne potiahnite nitku a cítite, že sme na tomto svete."

Aký pevný kruh sme dostali, je to preto, že sme spolu... A spolu sme silní.

Teraz sa pozrime, ako dobre si jeden druhého pamätáme. Niť navíjame ďalej zámotok, preneste ho na suseda a zavolajte jeho meno.

2. Cvičenie „Nos na nos“ (10 minút)

cieľ: kruhový pozdrav neverbálne úrovni:

Psychológ: Takže sme sa stretli. Výborne! Žiadam všetkých, aby išli na koberec.

A teraz sa deti a dospelí budú voľne pohybovať po hale akýmkoľvek smerom k hudbe. Na signál, napríklad „Nosy“ stávajú sa dvojicami a navzájom sa dotýkajú nosom. Tímy môžu byť pestrá: „Ladoški“, „Kolená“, „Uši“, „Lobiki“ - trieť si čelo atď. Na konci je vydaný príkaz "kruh" - všetci stoja v kruhu a povedia refrén: „Zdvihnem ruky hore, ahoj, poviem ti to všetky!“

3. Cvičenie „Zamieňajte miesta tých, ktorí ...“ (5 minút.)

cieľ: hra zlepšuje náladu v skupine a zbližuje účastníkov.

Účastníci sedia v kruhu. Facilitátor sníma svoje kreslo a stojí v strede kruhu.

Psychológ: Vraciame sa na svoje miesta v kruhu. Teraz poviem určité tvrdenie. Tí z vás, na ktorých sa toto vyhlásenie vzťahuje, sa budú musieť postaviť a rýchlo vymeniť miesto. Tí, na ktorých sa toto vyhlásenie nevzťahuje, zostávajú na svojich miestach.

Zmeňte teda miesto pre tých, ktorí dnes prišli v nohaviciach ... ktorí majú radi zmrzlinu ... ktorí majú brata atď.

Keď je pravidlo hry jasné všetkým v skupine, vodca sa pri najbližšej zmene miesta ujme niekoho stoličky. Vedúcim sa stáva člen skupiny, ktorý zostane bez kresla.

Psychológ ponúka účastníkom úlohy hry:

Postavte sa a posaďte sa k tým, ktorí majú okolo krku reťaz;

Obíďte okolo stoličky pre tých, ktorí majú hnedé oči;

Zamieňajte miesta za narodeniny v lete a v zime;

Zamieňajte miesta za tých, ktorí dnes prišli v nohaviciach;

Usmievajte sa na nás na tie narodeniny, ktoré sú na jar a na jeseň;

Vyjdite v kruhu a podajte si ruku s rodičmi, ktorí majú radi svoje deti a ostatných.

4. Hra „Zrkadlo“ (10 min., Účinkuje v kruhu)

cieľ: hra zameraná na rozvoj schopnosti rozlišovať medzi emocionálnymi stavmi.

Psychológ: Koľko zaujímavých vecí sme sa už o sebe dozvedeli. Ďalšia hra si vyžaduje vašu maximálnu pozornosť. Teraz môžete precvičiť svoju fantáziu a svoju schopnosť pozorne sledovať svojho partnera. Účastníkom sa odporúča predstierať, že prišli do zrkadlového obchodu. Spočiatku budú tí, ktorí stoja vo vnútornom kruhu, zrkadlom. Ich úlohou je presne opakovať pohyby, ktoré ukazujú partneri stojaci vo vonkajšom kruhu. Potom si vymeníte roly.

Počas cvičenia môžete hrať rytmickú hudbu.

Po hre psychológ s účastníkmi diskutuje o tom, akú náladu museli prejavovať v zrkadle častejšie, v ktorých prípadoch bolo jednoduchšie alebo ťažšie vzor napodobniť.

5. Cvičenie "Priatelia" (5 minút)

Psychológ:

Teraz prosím všetkých, aby išli na koberec.

Bežali, behali rýchlo v pároch - (beh v pároch držiacich sa za ruky)

A navzájom sa vyhrážali: „Neopováž sa hádať!“ - (trasie prstom)

Tlieskajte rukami - (tlieskame)

Pevne objatý

Zmenili pár - (vonkajší kruh mení partnerov)

Vzali sa za ruky.

6. Cvičenie „Komplimenty“ v detinský - rodičovské páry (5 minút)

Psychológ:

A teraz, drahí rodičia, si povieme láskavo slová: dospelý, ktorý hovorí s dieťaťom, hovorí: napr: „Kosťa

ty (3 sladké slová)„. Potom dieťa kývne hlavou a rozpráva: "Ďakujem. Som veľmi rád".

Takže v kruhu hovoria všetky páry ...

Záverečná časť

Psychológ:

Je naša triedy sa končí, počuť, ako náš prúd radosti buble (cvičenie z programu O. V. Khukhlaeva „Cesta k tvojmu „Ja“). Spojme ruky, predstavme si, ako prúdi náš kruh čistý prúd, a zdieľajme navzájom svoj úsmev (deti a rodičia sa okolo seba usmievajú).

Rozlúčkový rituál: "Všetci, všetci. Zbohom!"

Všetci sme dostali podporu vivality a dobrá nálada! Všetkým patrí veľká vďaka! Lekcia skončila... Až kým sa opäť nestretneme v našom klubu!

Súvisiace publikácie:

V októbri otvorenie novej sezóny našej materský klub „Dobre“. Jedna z hlavných tém, ktorá sa teraz týka rodičov detí.

Zhrnutie stretnutia v klube rodičov a detí „Naše láskavé ruky, naša milovaná matka“ Súhrn stretnutia v klube rodič - dieťa „Starostliví rodičia“ Téma „Naše láskavé ruky - naša milovaná mama“ Účel: Zdôrazniť.

Téma: „Milujem ťa, moje mesto“ Účel: harmonizácia vzťahov rodič - dieťa, vytváranie emocionálneho a tvorivého prostredia počas hry.

Zhrnutie spoločnej hodiny: rodič, psychológ, dieťa Ciele: rozvoj náhodnosti a sebakontroly u detí; rozvoj pozornosti, koordinácia pohybov; odstránenie psycho-emocionálneho stresu.

Stretnutie klubu rodičov a detí „Slnečné lúče!“ v mladšej skupine.

Kuzmina Natalya Nikolaevna, vychovávateľka kvalifikačnej kategórie I, Štátny rozpočtový vzdelávací ústav „lýceum č. 1571“, odbor predškolského vzdelávania „Luchiki“.
Popis: Tento materiál bude užitočný pre všetkých učiteľov ako doplnok pri organizovaní spoločných stretnutí medzi rodičmi a deťmi, rodičovské stretnutia, Aktivity na voľný čas.

Cieľ: zapojiť rodičov do jedného pedagogického priestoru.
Úlohy:
- Uľahčiť nadväzovanie emocionálnych kontaktov medzi rodičmi a deťmi.
- Vytvorenie benevolentnej atmosféry, spájanie detí, rodičov, pedagógov prostredníctvom hry v hre, tvorivosti.
- Výučba rodičov novým interakciám, komunikácii s deťmi, rozvíjaniu schopností spolupráce, rozširovaniu schopnosti porozumieť svojmu dieťaťu.
- Podporovať jednotu tímu rodičov rodičov.
- Rozvoj dobré motorové zručnosti, pamäť, reč, koordinácia pohybov, fantázia, tvorivosť u detí a rodičov.
Vzdelávacia oblasť: "Sociálno - komunikatívny rozvoj".
Integrácia vzdelávacích oblastí : « Vývoj reči"," Umelecko - estetický vývoj "," Kognitívny vývoj ".
Účastníci: rodičia, deti, učitelia.
Priebeh stretnutia.
Rodičia a deti sedia v spoločnom kruhu.
Úvodné slovo pedagóga:
Dobré popoludnie, drahí rodičia. Sme radi, že ste si našli nejaký voľný čas a spolu s vašimi deťmi ste sa rozhodli zúčastniť nášho stretnutia s názvom „Slnečné lúče“. V určitej fáze predstavuje rodina a škôlka hlavné výchovné mikroprostredie pre dieťa - vzdelávací priestor. Rodina aj predškolská inštitúcia svojim spôsobom odovzdávajú dieťaťu sociálne skúsenosti. Ale iba vo vzájomnej kombinácii vytvárajú optimálne podmienky pre vstup dieťaťa moderný svet... Nestabilita spoločnosti, sociálne napätie, ekonomický tlak posunuli výchovné funkcie rodiny na druhé a tretie miesto a dov Predškolské vzdelávanie vždy je na prvom mieste. Túto situáciu je možné vyriešiť začlenením rodiny do vzdelávacieho priestoru detskej inštitúcie, pre ktorú sa organizujú podujatia, ktorých hlavnou úlohou je zlepšenie vzťahov medzi rodičmi a deťmi.
Zvláštnosťou stretnutia klubu detí a rodičov je, že sa stretnutia zúčastňujú deti, rodičia, učitelia. Kooperatívne hry, súťaže, výrobné činnosti, pitie čaju, zverejnenie tvorivé schopnosti deti, zapojiť rodičov do výchovno-vzdelávacieho procesu, čo prirodzene ovplyvňuje výsledky a postoje všetkých účastníkov nášho klubu.
Pedagóg: Na úvod, aby sa zlepšila nálada a urobila ju zábavnou, odporúčam všetkým, aby sa trochu pohli pod minútou zábavnej telesnej výchovy.
(hudba znie „Päta, ponožka, jeden, dva, tri ...)

Ozve sa klopanie na dvere.
Pedagóg: Niekto na nás klope, táto bábika Katya nás prišla navštíviť. Ona býva v materská škola a miluje sa hrať s deťmi a ich rodičmi. Najprv však musíte pozdraviť.
(učiteľ predvedie komunikačnú hru „Ahoj!“)
Hra „Ahoj!“
Ahojte dlane! (ruky vpred, otočenie dlaní)
Clap clap clap!
Ahoj nohy! (potiahnite nohy dopredu)
Hore Hore Hore!
Ahoj líca! (pat)
Bum-bum-bum!
Bacuľaté líca!
Splash-splash-splash!
Ahoj hubky! (potras hlavou)
Smack-smack-smack! (plácnuť ich perami)
Ahoj zuby! (potras hlavou)
Klik-klik-klik! (klepať na zuby)
Ahoj môj nos! (pohladiť dlaňou)
BBC! (ukáž prstom na nos)
Ahojte hostia! (natiahnite ruky hore)
Ahojte všetci! (mávať)
IN obyvateľ: Bábika Katya sa chce stretnúť s každým.
Povedzte svoje meno (minieme bábiku v kruhu, rodičia povedia meno, priezvisko, deti povedia meno)


Pedagóg: Teraz sa zahrajme s Katyinou bábikou.
Hra „Bolo raz jedno dievča ...“
(Najprv ukážte na bábike, potom na sebe)
"Bolo raz jedno dievča a ona mala dve nohy." Máš nohy? Ukáž im. Čo najradšej robia vaše nohy? (skočiť)
Na nohách boli kolená. Ukáž mi ich. Radi drepovali.
Raz malo dievča perá. Radi sa objímali. Objímaj mamička. Tiež radi natiahli ruky hore, ukáž mi ako.
Kedysi malo dievča prsty na svojich rúčkach.
Ukážte im, že sa radi pozdravili (zámok)
Kedysi malo dievča oči. Čo môžu urobiť? Radi sa pozerajú (vyrobte si ďalekohľad)
Kedysi boli uši. Čo môžu urobiť? (počúvaj)
Kedysi boli na hlave vlasy. Radi sa nechali hladiť. Pohladkajte seba a svoju mamu.
Sme skvelí kolegovia! Poďme tlieskať rukami “
Pedagóg: Bábika Katya vám priniesla hračku, ktorá je ukrytá v krásnej krabičke a musíte hádať, o akú hračku ide.
(učiteľ urobí hádanku o slnku)


Bude sa skrývať v noci -
Na dvore sa zotmie.
Ráno opäť k nášmu oknu,
Radostné údery ... (slnko)
(učiteľ vytiahne slniečko a hrá sa na chvíľu)
Aké krásne, jemné, teplé slnko. Umožňuje deťom držať sa v rukách a hrať sa.
Pedagóg: (oslovovanie rodičov)
Keď matka vezme dieťa na ruky, sadne si na kolená, objíme sa, drží sa, keď sa dotkne jeho dlane, hladí alebo ho šteklí, potľapká alebo po skalách, dieťa dostane veľa dojmov potrebných pre jeho emocionálny a intelektuálny rozvoj. Hry prstov sú nielen stimulom pre rozvoj reči a jemnej motoriky, ale aj jednou z možností radostnej komunikácie s blízkymi. Teraz budeme hrať hru s prstami „Slnko“.
Prstová hra „Slnko“ (mama s deťmi robí masáž prstov)


Prišlo ráno
Vyšlo slnko.
(Prsty ruky dieťaťa sú roztiahnuté prstami matky)
- Hej, brat Fedya,
Zobuďte susedov!
(Mama sa zaviaže kruhový pohyb palec dieťaťa)
- Vstávaj, Bolshak!
(Mama klikne na palec dieťa)
- Vstaňte, ukazovák!
(Kliknutím na ukazovák dieťaťa)
- Vstaň, Seredka!
(Švihnutie prostredným prstom)
- Vstaň, sirote!
(Kliknutím na prstenník)
- A maličký - Mitroshka!
(Malíček)
- Ahoj, Ladoška!
(Tlieskajúce ruky)
IN natiahli ruku a zobudili sa.
(Dospelý odblokuje všetky prsty dieťaťa súčasne)

(Hru je možné opakovať niekoľkokrát)
Pedagóg: A teraz sa s vami zahráme zajačiky, ale nie skokany, ale slnečné.
Na stene skáče zajačik
A žmurkne na mňa.
Vyskočil na obrázok
Držané na topánke
Tancoval na strope
Skryté v rohu.
Schoval sa teda do postieľky.
Hrá sa s nami na schovávačku.
1, 2, 3, 4, 5 -
Ideme ho hľadať.
(Rodičia vezmú malé zrkadlá a hrajú sa so slnečnými lúčmi, ktoré svietia cez okno. Deti sa snažia „zachytiť“ odraz od zrkadla)
Hrajte so zrkadlami "Sun Bunnies"
Hrá sa pieseň (z karikatúry „Máša a medveď“) „Sun Bunnies“
Pedagóg: Teraz všetkých pozývam, aby si sadli do kruhu. Ďalšie cvičenie je pre vás rodičov a volá sa „Dokončiť frázu“:
Vaše dieťa bude kráčať k stolu so slnečnými lúčmi. Na týchto lúčoch je napísaný začiatok vety a musíte ju dokončiť.


... Ja dobrá mama, pretože ...
Som šťastná, keď ...
Som veľmi smutný, keď ...
Bojím sa, keď ...
Som nahnevaný…
Som veľmi hrdý ...
Rozčuľujem sa, pretože ...
Moja rodina a ja sme radi ...
Som veľmi rád, že môj syn (dcéra) ...
Pedagóg: Chlapi radi jazdíte na kolotoči? A tvoji rodičia? (odpovede detí)... Pozývam všetkých, aby sa posadili spolu a jazdili na kolotoči.
Vonkajšia hra "Kolotoč"
(rodičia a deti stoja okolo kolotoča)


Sotva, sotva.
Kolotoče sa roztočili
A potom dokola
Všetko beží, beží, beží. “
"Ticho, ticho, neponáhľaj sa!"
Zastavte kolotoč!
Jeden-dva, jeden-dva!
Hra skončila! "
(Potom v opačnom smere) 2-3 krát.
Pedagóg: Toľko zábavy všetci musíme jazdiť na kolotoči spoločne. Chlapi, pozrite sa, čo sa objavilo blízko okna, pod lúčmi slnka?
(pri okne je stôl s materiálmi pre kreativitu)
Správny stôl a čo je na ňom? (farby, papier, ceruzky, fixky)
Chlapci, vy a vaše mamy a otcovia si teraz sami vyrobíte slnko.
Spoločná tvorivosť "Solnyshko".
Deťom a rodičom sú ponúkané farby, štetce, nožnice, lepidlo, listy papiera. Rodičia spolu so svojimi deťmi začínajú spolupracovať. Môžete zapnúť krásnu hudbu. Potom môžete usporiadať výstavu slnka. Pracujte, deti s rodičmi, vezmite si domov.

ZÁSADY ZASADNUTIA

Alena MOSKALEVA,
pedagogický psychológ,
Predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 62" Birch "kombinovaného typu,
Belovo, región Kemerovo

Klub rodičov v materskej škole

Účel klubu: psychologická výchova rodičov rodičov, pomoc pri udržiavaní a posilňovaní psychologického zdravia žiakov a rodičov.

Úlohy:

Rozširovanie a prehlbovanie vedomostí rodičov v oblasti predškolskej psychológie a pedagogiky;

Oprava vzťahov medzi rodičmi a deťmi;

Formovanie jednotného priestoru rodiny a predškolskej inštitúcie vo výchove a rozvoji predškolákov a ich príprave na školské vyučovanie.

Členmi klubu sú rodičia (matky, otcovia), osoby, ktoré ich nahrádzajú, akejkoľvek vekovej kategórie. Na práci klubu sa môžu podieľať vodcovia, učitelia, deti, zástupcovia verejných organizácií.

ZASADNUTIA NA TÉMU
„Adaptácia dieťaťa v materskej škole“

Cieľ: rozširovanie predstáv rodičov o osobitostiach adaptácie dieťaťa na nové podmienky, o faktoroch ovplyvňujúcich úspešnú adaptáciu.

Vybavenie: papier (1/8 hárku A4) na vizitky (20 kusov), hárky A4 (40 kusov), zatváracie špendlíky, farebné ceruzky, fixky, list papiera Whatman, plagáty (prílohy 1, 2, 3, 4, 5), ľubovoľná z možností spätnej väzby (príloha 6) pre každého účastníka.

POSTUP ZASADNUTIA

Cvičenie „Vizitky“

Hostiteľ pozýva účastníkov na stretnutie a prípravu vizitiek. Po vytvorení vizitiek je každý z prítomných vyzvaný, aby sa identifikoval a stručne informoval o svojom dieťati navštevujúcom materskú školu.

Cvičenie „Naše pravidlá skupiny“

Vedúci. Pravidlá upravujú formy komunikácie v skupine. Musíme prediskutovať všeobecne akceptované pravidlá a zvoliť niektoré pre našu skupinu.

Účastníci majú právo odstrániť a pridať pravidlá (pozri prílohu 1). Všetky pravidlá sú napísané na veľkom liste papiera Whatman a umiestnené na doske (stojan, sádzacie plátno, stena atď.).

Rozbor cvičení

Do akej miery sú navrhované pravidlá účastníkom jasné?

Ktoré z nových pravidiel boli užitočné a ktoré sú nepríjemné?

Mali by ste prijať ďalšie pravidlá alebo by ste sa mali obmedziť na tradičné?

Cvičenie „Moja nálada“(1. časť)

Vedúci. Teraz vás požiadam, aby ste si vzali ceruzky, list papiera a nakreslili obrázok, ktorý zodpovedá vášmu súčasnému stavu, nálade.

Na konci výkresu sa uskutoční ukážka výsledných výkresov. Moderátor sumarizuje všeobecnú náladu skupiny a zaznamenáva rôzne prejavy nálady účastníkov vyjadrené výberom farieb, prvkov vzoru atď.

Dá sa teda povedať, že spočítame počet adaptačné obdobia je to určite nemožné a každý človek môže počas jedného dňa zažiť adaptačný proces viackrát. Ale možno rozlíšiť nasledujúce, najnápadnejšie (Dodatok 2).

Adaptácia - prispôsobenie sa podmienkam prostredie... Psychologické prispôsobenie predpokladá, že človek je v súlade so sebou, s komunikačnými partnermi a so svetom okolo seba všeobecne.

Aké psychofyzické reakcie môžu byť podľa vás pre dieťa charakteristické počas adaptačného obdobia?

Existuje diskusia, na konci ktorej moderátor ponúkne plagát s touto informáciou (príloha 3).

V závislosti od temperamentu individuálne charakteristiky a prípravnými aktivitami, ktoré vykonávajú rodičia počas adaptačného obdobia, si dieťa zvykne na materskú školu rôznymi spôsobmi. V materskej škole by toto obdobie nemalo presiahnuť 7-10 dní, v materskej škole pre deti vo veku 3-4 rokov - dva až tri týždne, vo vyššom predškolskom veku - 1 mesiac.

Ktoré deti sa najťažšie prispôsobujú materskej škole?

Existuje diskusia, na konci ktorej moderátor ponúkne plagát s touto informáciou (príloha 4).

Rodičia by si mali pamätať a dodržiavať niekoľko pravidiel. To pomôže vyhnúť sa vážnym problémom a psychickým poruchám u dieťaťa. (Dodatok 5).

Cvičenie „Situácia“

Moderátor prečíta situáciu a ponúkne odpoveď na otázky.

Dnes má Šurík tri roky a jeho matka ho po prvýkrát vzala do škôlky s varovaním, že ho veľmi skoro vytiahne zo skupiny. Šurik sa spočiatku škôlke páčil. Nikdy nevidel toľko nových hodinových hračiek a nekonečné množstvo automobilov. Šurik zabudol na svoju matku a ponáhľal sa k hračkám, ale učiteľ zavolal všetkých na prechádzku a Shurik musel ísť s deťmi. Ale nemohol sa, tak ako iné deti, obliecť, zašnurovať topánky, zaviazať šál. Mama tu nebola a Šurik požiadal učiteľa, aby mu trochu pomohol. Všetky deti sa začali smiať, že je taký neschopný, a potom sa s ním na dvore nikto nechcel hrať. A Šurik si opäť spomenul na svoju matku, spomenul si na to, čo povedala, a bežal k bráne v očakávaní, že si pre neho príde. Ale mama tam nebola. A namiesto nej sa objavil učiteľ a začal mu vyčítať, že bez povolenia opustil skupinu. Prinútila ho vrátiť sa k svojim deťom. Bol tvrdohlavý a nechcel ísť. Potom sa rozplakal a začal hlasno volať po mame. Šurik odmietol obed, nechcel ísť spať. Sadol si k dverám a s lamentovaním začal znova volať mamu. Ale mama pre neho prišla veľmi neskoro, po večeri. A keď učiteľka zistila podrobnosti dňa, bola strašne nahnevaná a pred všetkými sa vrhol na Šurika a vyčítal mu, že sa správa tak zle. Sľúbila, že ho dá do kúta, a burácajúceho si odniesla domov, nechápala, prečo sa rozplakal. A vzlykal čoraz silnejšie.

Otázky

Urobila Shurikova matka správnu vec, keď ho nechala prvýkrát v škôlke na celý deň?

Robila správne, keď prišla, aby ho vzala domov?

Čo by ste robili, keby ste boli na jej mieste?

Hry „Na ceste do škôlky“

Aby dieťa mohlo ísť do škôlky s túžbou, môžete sa s ním hrať.

1. „Všetko je okrúhle (štvorcové, trojuholníkové)“

Dieťa a dospelý sa cestou striedajú a volajú predmety okrúhleho tvaru.

2. „Červené (zelené) položky“ - podľa princípu cvičenia číslo 1.

3. „Čarovné figúrky“.Napodobňujeme s dieťaťom chôdzu zajačika, medveďa, lišky atď.

4. „Čo je preč?“, „Čo sa zmenilo?“

Dospelý si stiahne rukavicu z ruky alebo si pripevní odznak na bundu a požiada dieťa, aby mu povedalo, čo sa zmenilo. Môžete sledovať, čo sa zmenilo na ceste do škôlky.

5. „Puzzle“

Po ceste môžete prísť s hádankami. Napríklad požiadajte dieťa: „Okrúhle, sladké, jemné, v krásnom obale. Čo je to?" Alebo: „Ryšavý, s nadýchaným chvostom, miluje hrýzť orechy a skákať po stromoch. Kto to je? “

Cvičenie „Moja nálada“(2. časť)

Účastníkom sa odporúča, aby si nakreslili nový list papiera, ktorý zodpovedá ich momentálnej nálade.

Rozbor cvičení

Čo bolo zobrazené a prečo?

Zmenila sa nálada od tej, ktorá bola na začiatku stretnutia? Akým spôsobom? Čo spôsobilo zmenu?

Spätná väzba

Moderátor ponúka rodičom jednu z možností spätnej väzby (príloha 6).

Na konci písania dojmov moderátor vyzve účastníkov stretnutia, aby povedali o svojich dojmoch, myšlienkach, pocitoch, želaniach.

STRETNUTIE K TÉME
„Zázračné dieťa alebo Wunderkind“

Ciele: rozširovanie predstáv rodičov o vlastnostiach interakcie s nadaným dieťaťom a štýle správania dospelých, prispievanie k rozvoju sklonov a schopností dieťaťa.

Vybavenie: papier (1/8 hárku A4) na vizitky (20 kusov), hárky A4 (20 kusov), zatváracie špendlíky, farebné ceruzky, fixky, plotové obrázky (25 - 30 kusov), plagáty (prílohy 8, 9), 4 listy referáty s slovami „Portrét nadaného dieťaťa“, „Ako komunikovať s nadaným dieťaťom“, „Ako sa nesprávať k nadanému dieťaťu“, kniha recenzií.

Prípravné práce: vyplnenie rodičmi dotazníka „Hodnotenie všeobecných nadaní“

Dotazník na hodnotenie všeobecného nadania

Inštrukcie

Je od vás požadované, aby ste zhodnotili úroveň formovania deviatich charakteristík bežne pozorovaných u nadaných detí.

Pozorne si ich preštudujte a ohodnoťte svoje dieťa pre každú dimenziu pomocou nasledujúcej stupnice:

5 - posudzovaná vlastnosť je dobre vyvinutá, jasne vyjadrená, často sa prejavuje odlišné typy činnosti a správanie;

4 - vlastnosť je zreteľne vyjadrená, ale neprejavuje sa neustále, zatiaľ čo opak sa prejavuje veľmi zriedka;

3 - hodnotené a opačné vlastnosti sú vyjadrené nevýrazne, v prejavoch sú zriedkavé, v správaní a činnosti sa navzájom vyvážia;

2 - vlastnosť oproti hodnotenej je výraznejšia a častejšie sa prejavuje;

1 - vlastnosť oproti hodnotenej vlastnosti je jasne vyjadrená a často sa prejavuje, je zafixovaná v správaní a pri všetkých druhoch činnosti;

0 - neexistujú žiadne informácie na posúdenie tejto kvality.

Charakteristické Marka
1 Zvedavosť
2 Precitlivený na problémy
3 Prediktívna schopnosť
4 Slovná zásoba
5 Schopnosť hodnotenia
6 Selektivita
7 Schopnosť logicky uvažovať a myslieť
8 Vytrvalosť
9 Náročné na výsledky vlastnej činnosti

POSTUP ZASADNUTIA

Vedúci. dobrý večer, otec a mama! Dnes sa naše stretnutie volá „Zázračné dieťa alebo Wunderkind“.

Cvičenie „Vizitky“

Vedúci. Na začiatku nášho stretnutia urobíme vizitky, ktoré nám uľahčia komunikáciu. Každý z vás nechajte na vizitku napísať svoje meno tak, ako by chcel, aby ho v skupine zavolali.

(Rodičia urobia vizitky za 3 minúty.)

A teraz požiadam každého z vás, aby ste sa predstavili a vyjadrili svoje očakávania týkajúce sa nášho stretnutia.

Cvičenie „Dešifrovanie vášho mena“

Vedúci. Teraz nechajte každého z vás dešifrovať svoje meno (meno, ktoré je napísané na vašej vizitke), napríklad:

A - aktívny,
L - láskavý
E je jediný
H - spoľahlivé
A - umelecké.

Moderátor venuje členom skupiny 2 - 3 minúty, potom každý prečíta „prepis“ svojho mena.

Cvičenie „Obrázok, ktorý je mi blízky“

Na scénu sú rozmiestnené obrázky scén s rôznymi obrázkami (počet obrázkov je väčší ako počet účastníkov stretnutia). Každý účastník si sám vyberie jeden obrázok a povie, prečo si ho vybral, ako je mu blízky.

Vedúci. Ako si pamätáte, témou nášho stretnutia je zázračné dieťa. Kto to je?

(Potom, čo sa účastníci vyjadria, psychológ uskutoční informácie.)

Wunderkind - z nemeckého „wunder“ - zázrak a „láskavý“ - dieťa, dieťa, teda zázračné dieťa. Myslíte si, že všetci dospelí majú rovnaký prístup k tomu, že ich dieťa je nadané?

Čo je to „nadanie“? (Číta sa definícia zo psychologického slovníka.) Ako sa prejavuje nadanie u dieťaťa?

Cvičenie „Portrét nadaného dieťaťa“

Účastníci sú rozdelení do troch skupín (približne rovnakého počtu). Po dobu 5 minút každá podskupina diskutuje a zapisuje svoje názory na problém, ktorý má názov hárok:

1. - „Portrét nadaného dieťaťa“;

2. - „Ako komunikovať s nadaným dieťaťom“;

3. - „Ako sa nesprávať k nadanému dieťaťu.“

Moderátor vás vyzýva, aby ste si vypočuli zástupcu z prvej skupiny a zhrnuli výsledky vyslovením informácií z plagátu „Portrét nadaného dieťaťa“ (príloha 8). Aby bolo možné zhrnúť prácu ostatných skupín, účastníkom sa ponúka pripomenutie (dodatky 9, 10).

Vedúci. Myslíte si, že je vaše dieťa nadané? (Diskusia o výsledkoch dotazníka „Posúdenie všeobecného nadania“.)

Aké postavenie by mali rodičia dodržiavať, aby sa u nich rozvíjalo nadanie?

Cvičenie štýlov interakcie

Vyberú sa dvaja ľudia (voliteľné), ktorých moderátor vyzve, aby vyšli z dverí a prišli s objektom, ktorý zobrazia gestami pred publikom. Úlohy pre členov skupiny: podporovať prvého „umelca“, druhého - kritizovať, zosmiešňovať, vysmievať sa jeho činom.

Diskusia

Ako sa cítili „umelci“?

Čo ste chceli robiť, čo robiť, keď ste si vypočuli poznámky publika?

Ako sa zmenili akcie počas práce?

Chceli ste pokračovať v zobrazovaní?

Moderátor poďakuje účastníkom za „obrazy“ a vyzve účastníkov, aby povedali slová podpory a schválenia druhému „umelcovi“.

Vedúci. Musíme pamätať na úlohu rodičovských postojov a ich vplyv na rozvoj tvorivosti dieťaťa. (plagát, príloha 8).

A na záver by som chcel povedať, že sa prejavil v predškolský vek sklony a sklony môžu časom vyblednúť, zatiaľ čo iné sa naopak objavia. U detí, ktoré nevykazovali schopnosti v predškolskom veku, sa môžu schopnosti objaviť. Sú všeobecne známe prípady, keď sa tendencie a schopnosti prejavujú u ľudí už v zrelý vek... Toto si treba pamätať.

Spätná väzba „Dokončiť frázu“(Príloha 6, možnosť 1)

Moderátor vyzýva účastníkov, aby sa podelili o svoje dojmy zo stretnutia.

Rozchod

Účastníci stoja v kruhu. Každý sa otočí k svojmu susedovi vľavo a povie: „Prajem ti ...“ (treba dokončiť frázu).

PRÍLOHY

Príloha 1

Vzorové pravidlá skupinovej komunikácie

1. Každý z prítomných je tu len preto, že to chce.

2. Pre každého je pojem pravdy určený tým, aký je, čo cíti, ako hodnotí, čo sa deje.

3. Naším prvým cieľom je nadviazanie pozitívneho vzájomného kontaktu.

4. Musíme byť čestní, úprimne vyjadriť svoj postoj k tomu, čo sa deje.

5. Musíme počúvať ostatných.

6. Každý by mal byť zapojený do skupinového rozhodnutia.

7. Noví členovia sa stávajú členmi našej skupiny jednoducho preto, že sedia v spoločnom kruhu a zostávajú.

Dodatok 2

Situácie vyžadujúce prispôsobenie
dieťa zmeniť životné okolnosti

Prijatie do škôlky.

Prechod z jednej skupiny do druhej.

Dlhodobé ochorenie.

Dlhá dovolenka.

Zostaňte v materskej škole typu sanatória.

Zmena učiteľa.

Vznik nového dieťaťa v rovesníckej skupine.

Dodatok 3

Psychofyziologické reakcie dieťaťa počas adaptačného obdobia

Úzkosť

Letargia (hyperexcitabilita)

Rozmarnosť

Podráždenosť

Tvrdohlavosť

Dodatok 4

Pre deti je oveľa ťažšie a dlhšie prispôsobiť sa:

Jediní v rodine;

Príliš sponzorovaný rodičmi alebo babičkami;

Zvyknutí na to, že ich rozmary sú vyžívané;

Tešili sa z výlučnej pozornosti dospelých;

Tí, ktorí nemajú základné samoobslužné schopnosti;

Neistý

Trpenie nočnými strachmi;

Emocionálne nestabilný;

Pozostalí po psychickej traume;

S výraznými chybami (vo vyššom veku);

Čí rodičia sa o dieťa príliš obávajú v súvislosti s potrebou poslať ho do škôlky.

Dodatok 5

Pravidlá pre rodičov počas tohto obdobia
prispôsobenie dieťaťa meniacim sa podmienkam

(poznámka)

Pravidlo 1. Zvážte vek a emočné pripútanie dieťaťa.

Pravidlo 2. Zvýraznite pozitívne stránky dochádzky vášho dieťaťa do materskej školy, aby tam chodilo ochotne.

Pravidlo 3. Vaše vlastné spomienky z detstva môžu spôsobiť, že vaše dieťa bude chcieť navštevovať materskú školu.

Pravidlo 4. Prípravné obdobie by sa malo začať dlho pred prvým dňom návštevy skupiny v materskej škole.

Pravidlo 5. Zvyknite si dieťa na postup v materskej škole postupne.

Pravidlo 6. Naučte svoje dieťa samostatnosti.

Pravidlo 7. Milovaním nevychovávajte egoistu.

Pravidlo 8. Dajte dieťaťu príležitosť na emočné uvoľnenie.

Dodatok 6

Možnosti spätnej väzby

možnosť 1

Páči sa mi to ………………………………………………

Nepáčilo sa mi …………….……………………………

Rád by som ………………………………………………………

Ďalšie ………………………………………………

Prajem si ……………………………………………………………

Možnosť 2

Na kúsok papiera "slnko" napíšte pozitívne recenzie, obľúbené momenty. Na letáku je „búrka“ - čo sa vám nepáčilo, na čo si treba dať pozor.

Možnosť 3. „Plagát“

Svoje dojmy je potrebné zapísať do jednej frázy (potvrdenie, vyhlásenie, atď.).

Možnosť 4

Organizácia hodiny …………………………………………

Priestory ……………. ………………………………………

Informácie ……………. …………………………………… ..

Ukážkový materiál …………………………….…

Komunikácia ……………. ……………………………………. ……

Dodatok 7

Rodičovské nastavenia

Pozitívne Negatívne
Budete sa snažiť a robiť Opäť stúpate!
Všetko bude v poriadku Nechaj ma na pokoji!
Ak to nefunguje - požiadajte o pomoc Neotravuj!
Bez vás je to ako bez rúk! Nechoďte pod nohy!
Ste skutočným pomocníkom! Krok späť
Ako skvelo sa vám to podarilo! Zvládnem to aj bez teba
Vaše ruky sú zlaté! Najskôr vyrastajte a potom ...
Bez teba by som to nedokázal (mohol by som) Inak sa nepoznám ...
Uspeješ! Vždy si taký
Určite ti pomôžem ... Nie ste požiadaní
Akýkoľvek podnik je na vás! Všetko vám vždy vypadne z rúk!
Zvládnete to Drž hubu, povedal som!
Ako šikovné ste to dokázali! Robil som akékoľvek hlúposti
Vyskúšal som a zvládol Problémy s tebou

Dodatok 8

Portrét nadaného dieťaťa

(plagát)

Ukazovatele skorého duševného alebo všeobecného nadania u detí:

Nezávislý rozvoj gramotnosti dieťaťa;

Tvorba najdôležitejších počítacích schopností vo veku od 4 do 5 rokov (deti poznajú sčítanie, odčítanie, niekedy násobenie, ľahko sa vyrovnávajú s problémami s odčítaním od niekoľkých desiatok do stoviek);

Dobrý vývoj logické operácie (predškoláci akoby intuitívne ovládali najdôležitejšie logické zákony a vzorce, sú schopní porovnávať, kontrastovať, uvažovať, predpokladať, robiť závery);

Túžba po teoretických vedomostiach (keď sa deti naučia čítať, začnú bez rozdielu „prehĺtať“ akúkoľvek literatúru alebo čítať knihy o zvolenej téme);

Fyzicky dobre vyvinutý, zriedka ochorieť;

Ľahko znášajú značný fyzický a intelektuálny stres;

Nadaným deťom dominujú kognitívne záujmy.

Dodatok 9

Ako komunikovať s nadaným dieťaťom

(poznámka pre rodičov)

Pochopiť dieťa a uvedomiť si jeho originalitu.

Neignorujte všetku jedinečnosť jeho údajov.

Neprežeň to.

Nepremieňajte celý život dieťaťa na „závodenie“, aby ste uspokojili jeho vysoké rodičovské ambície.

Vytvorte podmienky na odmeňovanie talentov.

Na nadané dieťa nepremietajte svoje vlastné záľuby a záujmy.

Nepestujte si potrebu uspieť. Nenúťte ho, aby vám neustále robil potešenie, s využitím jeho originality.

Nenúťte vás, aby ste sa príliš nechali uniesť tým, čo máte radi, a preťažujte to.

Vytvorte dieťaťu atmosféru tvorivosti a nezhasínajte vzniknutý záujem.

Učte trpezlivosti a podporujte usilovnosť.

Taktne, jemne pomáhajte.

Naučte sa prehrať a žiadne zlyhanie neberte ako tragédiu.

Snažte sa všetkými prostriedkami znížiť nadmernú zraniteľnosť dieťaťa.

Naučte svoje dieťa, aby bolo čo najmenej zraniteľné. Buďte v kľude, pokiaľ ide o emočné zmeny dieťaťa.

Naučte sa ovládať emócie.

Pokúste sa pomôcť zbaviť sa pocitu nespokojnosti so sebou samým, trochu nadzemným ideálom, ktorý napodobňuje. Urobte všetko, čo na vás závisí, aby si neznižoval sebaúctu a zároveň, aby sa nechválil svojim nadaním.

Nezvyšujte ho nad ostatné deti v rodine.

Naučte sa budovať vzťahy s rovesníkmi, buďte priateľskí v tíme.

Pokúste sa vysvetliť, že je škaredé naprávať ostatných preukázaním svojho vzdelania a nadradenosti.

Venujte čo najväčšiu pozornosť fyzickej aktivite dieťaťa.

Monitorujte úroveň motorického vývoja a pomôžte si osvojiť rôzne fyzické schopnosti.

Aby ste pochopili, čo je podstatou problému vášho dieťaťa, aký je dôvod jeho agresie a odmietania samého seba, čo znepokojuje dieťa.

Zvážte jeho osobnosť.

Stále ho povzbudzujte.

Správajte sa k nemu taktne.

Vedieť vo vzťahu k nemu vytvoriť benevolentnú atmosféru, ktorá priťahuje nielen príbuzných, ale aj pedagógov dieťaťa.

Nezapínajte krídla dieťaťa, ale choďte s ním na „úlet“.

Dodatok 10

Ako sa nespráva s nadaným dieťaťom

(poznámka pre rodičov)

Nevenujte pozornosť daru dieťaťa alebo ho úmyselne povýšte neustále do neba.

Vychovávať ako obyčajné dieťa alebo vytvárať „skleníkové“ podmienky pre život.

Trestajte za zvedavosť alebo mu vyčítajte toľko, že to môže skončiť frustráciou.

V každom prípade vývoj spomalte alebo ho urýchlite tak, aby to nebolo v silách dieťaťa.

Kontrastujte konkrétne s ostatnými deťmi v rodine alebo v domácnosti detský tím a podnecovať súperenie alebo žiarlivosť.

Neučiť komunikačné schopnosti a pestovať v dieťati pocit nadradenosti nad rovesníkmi.

Nepomáha riešiť problémy s opatrovateľmi.

Zvýšte jeho zraniteľnosť a vinu na sebe.

Pokúste sa nafúknuť všetky normy, ktoré vaše dieťa napodobňuje.

Zdramatizujte zlyhanie.

Pokúste sa pochváliť akýmikoľvek nedostatkami dieťaťa.

Zdôraznite jeho fyzickú nedokonalosť, a tým narúšajte pýchu dieťaťa alebo nevenujte pozornosť tomu, ako je vaše dieťa fyzicky vyvinuté, a nesnažte sa mu pomôcť naučiť sa pohybové schopnosti v domnení, že hlavná vec je inteligencia.

Nechápať problémy dieťaťa a nesnažiť sa ich vyriešiť.

Nadmerne blahosklonne alebo v ničom nepomáhajúce.

Ak chcete, aby bolo vaše dieťa štandardné, neustále mu krčte krídla.

Bibliografia

Ašikov, V... Rodinný klub „Sedem kvetov“ // Predškolská výchova. - 2000. - č.

A.I.Barkan Praktická psychológia pre rodičov alebo Ako sa naučiť porozumieť svojmu dieťaťu. - M: AST-PRESS, 2001.

Gurov V.N. Sociálna práca predškolské vzdelávacie inštitúcie s rodičmi založené na integrácii rodinných a sociálnych hodnôt // Psychológ v materskej škole. - 2006. - č.

Materská škola a rodina / Ed. T.A. Markova. - M.: Education, 1986.

Doronova T. O interakcia predškolskej vzdelávacej inštitúcie s rodinou // Predškolské vzdelávanie. - 2000. - č.

Evdokimova E.S. Pedagogická podpora rodiny pri výchove predškoláka. - M .: TC Sphere, 2005.

Korneeva E.N. Detské výstrelky. - Jaroslavľ: Akadémia pre rozvoj: Akadémia, K0: Academy Holding, 2000.

Korneeva E.N. Tieto záhadné deti. - Jaroslavl: Akadémia rozvoja: Akadémia, K0, 1999.

Kryazheva N.L. Rozvoj emocionálneho sveta detí. - Jaroslavl: Akadémia rozvoja, 1997.

Ross A. Naše deti sú naše problémy. - Rostov n / a: Phoenix, 2002.

O úspešnosti práce učiteľa predškolskej vzdelávacej inštitúcie (DOW) rozhoduje nielen metodická gramotnosť v interakcii s deťmi, ale aj schopnosť správne organizovať spoluprácu s rodičmi na efektívne riešenie výchovných problémov. Jednou z metód nadviazania kontaktu s rodinami žiakov je vytvorenie materského klubu v materskej škole. Ale ako každý iný prvok vzdelávacie aktivity, je potrebné túto prácu podrobne preštudovať na všetkých úrovniach organizácie.

Podstata pojmu

Rodičovský (rodinný) klub je spôsob organizácie práce s rodičmi zameraný na zapojenie rodiny do aktívnej účasti na výchovno-vzdelávacom procese a na posilnenie prepojenia všetkých účastníkov výchovno-vzdelávacích aktivít v materskej škole.

Materský klub je dôležitý prvok organizácia produktívneho vzdelávacieho procesu v predškolskej vzdelávacej inštitúcii

Ciele a ciele materského klubu

Rodinný klub v systéme fungovania predškolskej vzdelávacej inštitúcie je akousi univerzitou pedagogických informácií s celým arzenálom cieľov.


Dôsledné riešenie úloh ako:

  • zvýšenie úrovne všeobecnej psychologickej a pedagogickej prípravy rodiny (zostavením a vypracovaním zoznamu odporúčanej literatúry, výberom videí týkajúcich sa problematiky rodinná výchova a práca predškolskej vzdelávacej inštitúcie);
  • identifikácia a prenos osvedčených postupov rodinné vzťahy (napríklad majstrovské kurzy, kde rodičia, ktorých deti majú všeobecne pozitívny obraz o predškolákovi / školákovi, o špeciálnych výchovných, športových alebo iných úspechoch, opíšu svoje pedagogické skúsenosti, podelia sa o svoje skúsenosti a popíšu spôsoby riešenia zložitých situácií, ktoré vo vzdelávacom procese pravidelne vznikajú);
  • pomoc pri prispôsobovaní detí v súvislosti so zvykaním si na nové sociálne prostredie a požiadavky dospelých (pre juniorská skupina toto si samozrejme zvyká na škôlku, pre starších - príprava na začiatok školy);
  • pomoc pri zostavovaní tímu rodičov vrátane predchádzania konfliktom (ak sú to napríklad dvaja chlapci stredné skupinyneustále veci triedime, bojujeme, potom matky, ktoré sú v materskom klube známe, nebudú po deťoch kričať a hádať sa, ale pokúsia sa spoločne prísť na dôvod, ktorý môže byť celkom banálny - chlapi sa tak snažia upútať pozornosť pekného dievčaťa);
  • vytvorenie spravodlivého vzťahu založeného na dôvere medzi rodinou a materskou školou, pokiaľ ide o výber optimálnych spôsobov interakcie s deťmi (rodičia sa nesnažia manipulovať s učiteľom ponúkaním domácich školských programov prevzatých z internetu) skorý vývoj, ale dôverujte vzdelávaciemu systému v materskej škole, ktorý už niekoľko desaťročí dokazuje svoju účinnosť).

Ako funguje materský klub

Prácu klubu určuje stratégia výchovno-vzdelávacieho procesu v konkrétnej predškolskej vzdelávacej inštitúcii. Členstvo v klube má dva formáty: všeobecné pre celú záhradu a súkromné \u200b\u200bpre konkrétnu skupinu. Členovia celého klubu materských škôl sa zvyčajne stretávajú na stretnutiach (klubových hodinách) raz za štvrťrok v hudobnej miestnosti, aby pracovali na otázkach, ktoré nesúvisia s vekom detí. Napríklad diskusia o probléme „Dieťa a počítač“. Materský klub konkrétnej skupiny sa nestretáva osobitne, ale pracuje v rámci rodičovských stretnutí, na ktorých sa nastoľujú problémy narúšajúce matky a otcov detí určitého veku.

Rodinný klub v skupine pracuje na rodičovských stretnutiach

Členovia materského klubu

Okrem učiteľa sa na práci podieľajú 3 - 4 rodičia z každej skupiny (alebo všetky matky a otcovia, ktorí vyjadrili želanie vstúpiť do klubu), úzki odborníci, ktorí pomáhajú pri riešení konkrétnych problémov:

  • učiteľ-defektológ (ak sú v skupine deti s určitými odchýlkami vo fyzickom alebo duševnom vývoji, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť);
  • učiteľ-logopéd (jeho účasť je veľmi dôležitá pre druhú juniorskú a strednú skupinu, keď si deti už vytvorili celú škálu podľa vekových noriem, čo znamená, že je možné identifikovať poruchy reči, ktoré potrebujú včas nápravná práca v triede v materskej škole a doma);
  • psychológ (špecialista, ktorý skúma a analyzuje potenciálne alebo skutočné konflikty, pomáha pri hľadaní optimálneho riešenia pre ne);
  • učitelia základné ročníky (pre prácu s rodičmi vyšších a prípravných skupín);
  • metodička, vedúca materskej školy (zvyčajne v role moderátorov stretnutí).

Čo robia na stretnutiach

Členovia materského klubu:


Formy práce rodinného klubu

Materský klub môže pracovať niekoľkými spôsobmi, v závislosti od počtu účastníkov a konkrétnych cieľov stretnutia. Najuniverzálnejšie formy sú:


Klubový pracovný program

Tému práce spoločného materského klubu plánuje metodická rada predškolskej vzdelávacej inštitúcie. Ale zároveň sa to dá zmeniť na žiadosť rodičov. Za týmto účelom má každá skupina „Magickú poštovú schránku“, v ktorej môžu mamičky a oteckovia nechávať aplikácie týkajúce sa zaujímavých otázok. 1-2 týždne pred ďalším stretnutím učiteľka v materskej škole zhromaždí tieto požiadavky, analyzuje ich a upraví tému podľa konkrétnych problémov. V rámci skupiny sa výber témy na diskusiu uskutoční najčastejšie podľa uváženia pedagóga, vždy však s prihliadnutím na osobné požiadavky rodičov.

Témy stretnutí materského klubu

V mojej praxi na augustovej pedagogickej rade ponúka metodická rada materskej školy asi 10 tém pre materský klub. Učitelia tento zoznam schvália a potom v priebehu roka, vždy pred schôdzou, členovia metodickej rady vyberú najrelevantnejšiu tému, objasnia ju a upravia v súlade s požiadavkami rodiny a / alebo učiteľov.

Približný zoznam tém môže byť nasledovný:

  • Ako pripraviť dieťa na školu;
  • „Ako naučiť dieťa vytrvalosti a všímavosti“;
  • „Rozvíjame pamäť u predškolákov“;
  • „Intelektuálne hry na rozvoj myslenia u detí“;
  • „Netradičné metódy rozvoja jemnej motoriky rúk u detí“;
  • „Odporúčania pre výcvik a vzdelávanie hyperaktívneho dieťaťa“;
  • „Vekové krízy“;
  • „Obavy z detstva“;
  • „Rozmary a tvrdohlavosť“;
  • „Dieťa a počítač“;
  • „Poruchy reči a dôvody ich vzniku“;
  • „Tvorba slovnej zásoby u detí prostredníctvom rečových hier.“

Každá téma zahŕňa nielen teoretické, ale aj praktické aktivity rodičov

Plánovanie klubovej hodiny

Stretnutie s rodičmi je naplánované na 1–1,5 hodiny. Štúdium témy prebieha v štyroch etapách.

Pozdravujem vás

Fáza prípravy na prácu, ktorá sa vykonáva spravidla formou hry, ktorá spája tím a naladí sa správnu atmosféru... V skupine sa tieto hry zvyčajne stávajú rituálom. Pozdrav trvá asi 10 minút.

Tabuľka: možnosti hry na pozdrav

Herná forma pozdravu dáva pozitívny vzťah k práci

Hlavné pódium

V tejto fáze sa téma klubovej hodiny rozvíja v dvoch smeroch.

Teoretický aspekt

Predstavuje sa ako hostiteľ klubovej hodiny, to znamená učiteľ, špecializovaný špecialista alebo rodič, ak je to dané témou. Na prezentáciu teoretického materiálu sa používajú také techniky ako:

  • mini prednáška (na zoznámenie sa s novými informáciami);
  • podobenstvo (ako podnet pre ďalšiu diskusiu, akýsi epigraf stretnutia);
  • ukážka videí (s cieľom zdôrazniť dôležitosť čísla).

Teória je asi 15 minút.

Praktická časť

Praktická časť zahŕňa aktívnu účasť všetkých členov klubu. Najproduktívnejšie techniky sú:


Je to zaujímavé. Teória a prax nie sú obvykle oddelené, ale striedajú sa, aby sa diváci nezaujímali.

Cvičenie trvá až 45 minút.

Emocionálna úľava

Fáza relaxácie, ktorá uľahčuje prechod od vzrušujúcich, možno traumatických zážitkov k harmonickému stavu. Na relaxáciu sa zvyčajne používa hudba, jednoduché dychové cvičenia (napríklad nádych a výdych so zatvorenými očami). Na relaxáciu stačí 5 minút.

Konečná fáza

Na základe osobných praktických skúseností môžem povedať, že spätná väzba je veľmi dôležitá, pretože vám umožňuje vyhodnotiť efektívnosť rodinného klubu. Reflexia alebo sebahodnotenie môžu mať dve formy:

  • písomne \u200b\u200b(účastníci formulujú odpovede na otázky „Ako je toto stretnutie užitočné?“, „Čo by ste chceli prediskutovať na nasledujúcom stretnutí?“);
  • verbálne (napríklad pri vzájomnom podaní lopty účastníci rozprávajú o svojich dojmoch z práce alebo sa popisujú v hypotetickej situácii podobnej situácii uvažovanej počas klubovej hodiny).

Konečná fáza trvá asi 15 minút.

Odraz môže mať formu figúrok vystrihnutých z farebného papiera, kde každý odtieň predstavuje určitú emóciu

Tabuľka: príklad náčrtu klubovej hodiny „Adaptácia dieťaťa v materskej škole“ (fragmenty)

EtapaObsah
Pozdravujem vásHostiteľ vyzýva účastníkov, aby sa oboznámili s hrou „Vizitky“. Každý z prítomných je vyzvaný, aby sa identifikoval a stručne informoval o svojom dieťati navštevujúcom materskú školu ...\u003e
Hlavná<…Адаптация - приспособление к условиям окружающей среды. Психологическая адаптация предполагает, что человек находится в гармонии с самим собой, партнёрами по общению и окружающим миром в целом.
Aké psychofyzické reakcie môžu byť podľa vás pre dieťa charakteristické počas adaptačného obdobia?
Existuje diskusia, na konci ktorej moderátor ponúkne plagát s touto informáciou ...\u003e
<…Упражнение «Ситуация»
Moderátor prečíta situáciu a ponúkne odpoveď na otázky.
Dnes má Šurík tri roky a jeho matka ho po prvýkrát vzala do škôlky s varovaním, že ho veľmi skoro vytiahne zo skupiny. Šurik sa spočiatku škôlke páčil. Nikdy nevidel toľko nových hodinových hračiek a nekonečné množstvo automobilov. Šurik zabudol na mamu, ponáhľal sa k hračkám, ale učiteľka zavolala všetkých na prechádzku a Shurik musel ísť s deťmi. Ale nemohol sa, tak ako iné deti, obliecť, zašnurovať topánky, zaviazať šál. Mama tu nebola a Šurik požiadal učiteľa, aby mu trochu pomohol. Všetky deti sa začali smiať, že je taký neschopný, a potom sa s ním na dvore nikto nechcel hrať. A Šurik si opäť spomenul na svoju matku, spomenul si na to, čo povedala, a bežal k bráne v očakávaní, že si pre neho príde. Ale mama tam nebola. A namiesto nej sa objavil učiteľ a začal mu vyčítať, že bez povolenia opustil skupinu. Prinútila ho vrátiť sa k svojim deťom. Bol tvrdohlavý a nechcel ísť. Potom sa rozplakal a začal hlasno volať po mame. Šurik odmietol obed, nechcel ísť spať. Sedel pri dverách a s nárekmi začal znova volať mamu. Ale mama pre neho prišla veľmi neskoro, po večeri. A keď od učiteľa zistila podrobnosti dňa, strašne sa nahnevala a pred všetkými zaútočila na Šurika a vyčítala mu, že sa správa tak zle. Sľúbila, že ho dá do kúta, a burácajúceho si odniesla domov, nechápala, prečo sa rozplakal. A vzlykal čoraz silnejšie.
Otázky: Urobila Shurikova matka správnu vec tým, že ho nechala prvýkrát na celý deň v materskej škole? Konala správnym spôsobom, keď si pre neho prišla vziať domov? Čo by ste robili, keby ste boli na jej mieste?
Hry „Na ceste do škôlky“
Aby dieťa mohlo ísť do škôlky s túžbou, môžete sa s ním hrať:
  • „Všetko je okrúhle (štvorcové, trojuholníkové): dieťa a dospelý sa striedajú a volajú predmety okrúhleho tvaru, ktoré sa stretávajú na ceste;
  • „Červené (zelené) objekty“ - podľa princípu cvičenia # 1;
  • „Čarovné figúrky“. S dieťaťom napodobňujeme chôdzu zajačika, medveďa, lišky atď.;
  • „Čo je preč?“, „Čo sa zmenilo?“ Dospelý si stiahne rukavicu z ruky alebo si na bundu pripne odznak a požiada dieťa, aby povedalo, čo sa zmenilo. Môžete sledovať, čo sa zmenilo na ceste do škôlky ...\u003e
RelaxáciaCvičenie „Moja nálada“ Účastníkom sa odporúča, aby nakreslili kúsok papiera, ktorý zodpovedá ich súčasnej nálade. Analýza cvičení: Čo je zobrazené a prečo? Zmenila sa nálada od tej, ktorá bola na začiatku stretnutia? Akým spôsobom? Čo spôsobilo zmenu? ..\u003e
Konečná fáza<…Ведущий предлагает участникам встречи рассказать о своих впечатлениях, мыслях, чувствах, пожеланиях.

Video: zo skúsenosti zo stretnutia jedného materského klubu

Pre úspešné vyučovacie a vzdelávacie aktivity predškolskej vzdelávacej inštitúcie je nevyhnutná úzka interakcia všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu. Práca rodinného klubu ako celku je nevyhnutná pre nadviazanie kooperatívneho vzťahu medzi pedagogickými zamestnancami materskej školy, rodinou a deťmi. Predovšetkým stretnutia klubu vám umožňujú diskutovať a analyzovať naliehavé úlohy spojené s vytváraním optimálnych podmienok pre úplný intelektuálny, emocionálny, duchovný, morálny a fyzický rozvoj predškolákov.

Klub detí a rodičov „Držte krok s detstvom“

„Vzdelávanie nie je súhrn aktivít,

ale múdra komunikácia dospelého človeka

so živou dušou dieťaťa “

V. A. Suchomlinského

Materská škola je najdôležitejším momentom vo vývoji dieťaťa, práve tu dochádza k formovaniu prvých medziľudských vzťahov s ľuďmi. Toto je obdobie, keď slabí a bezbranní môžu byť silnými a odvážnymi, nudní a nenároční sa stávajú vtipnými a dojímavými. formovanie dôvery v seba a svoje silné stránky u detí, ako aj pozitívny vzťah k sebe a k svetu okolo nich. Presne v predškolskom veku sú položené základy humánneho postoja k prírode a k ľuďom v jeho okolí, schopnosť sympatizovať, vcítiť sa.

Spoločná činnosť nie je len sochárstvo, nanášanie a kreslenie, ale aj hlavnou vecou je hra, v ktorej sú obaja rodičia, deti aj učiteľ rovnocennými účastníkmi. Počas hry sa rozvíjajú psychologické procesy, čo je najdôležitejšie - normalizujú sa interakcie medzi dospelým a dieťaťom. V klube sa učíme spolupracovať ako jeden tím, hľadáme spoločne riešenia problémov, schopnosť dospelých vyjednávať, prísť deťom v pravý čas na pomoc, koordinácia akcií závisí od osobného rozvoja dieťaťa a jeho duševného zdravia. Spočiatku nie všetci rodičia reagovali na účasť v klube, ale po prvých stretnutiach sa členovia klubu podelili o svoje dojmy a v budúcnosti si klub získal mnoho rovnako zmýšľajúcich ľudí.

Teraz môžeme s istotou povedať, že práca klubu je neoddeliteľnou súčasťou pedagogického procesu. Rodičia a pedagógovia sa nemôžu navzájom nahrádzať Rodičia sú zodpovední za výchovu a pedagóg podporuje a dopĺňa ich vzdelávacie aktivity. V našom klube komunikujeme „za rovnakých podmienok“. Rodičia vedia, že naša spoločná práca bude brať do úvahy názory rodiny a návrhy na interakciu s dieťaťom. Rodičia začali prejavovať úprimný záujem o život v skupine, naučili sa vyjadrovať obdiv k výsledkom a produktom aktivít detí a emočne podporovať svoje dieťa. Učiteľ si je istý podporou rodičov, ktorí súcitia s potrebou riešiť problémy v skupine. Deti majú veľký zisk, kvôli nim sa táto interakcia uskutočňuje. Dieťa dostane príležitosť cítiť sa v skupine emočne príjemne, budovať si vzťahy s deťmi i dospelými, osvojovať si nové druhy úkonov. Na tomto základe v našom klube vzniká vzájomná dôvera, vzájomná úcta, náklonnosť, priateľské pocity a ďalšie blízke vzťahy.

cieľ: Budovanie dôvery a partnerstva s rodinou na základe spolupráce pedagógov, rodičov a detí, harmonizácia vzťahov rodič - dieťa.

V priebehu činnosti klubu sa rieši nasledovné úlohy- zabezpečiť účinnú interakciu medzi predškolskými učiteľmi a rodičmi žiakov s cieľom optimalizovať výchovu a vývoj detí. Vytvorte vzťah dôvery medzi rodinou a ECE.

Poskytovať psychologickú a pedagogickú pomoc rodičom s cieľom zabezpečiť komplexný harmonický vývoj dieťaťa; obohatiť formy interakcie hry v rodine predškoláka

Vytvoriť podmienky na výmenu skúseností s rodinnou výchovou; zjednotenie rodičov na základe spoločných záujmov a potrieb. Oživenie rodinných tradícií

Aktivujte tvorivosť, vytvorte ďalšie podmienky pre tvorivosť rodičov a detí v rodine

Pri práci v klube rodič - dieťa dodržiavame nasledovné princípy:

Zaručená účinnosťpráca klubu rodičov a detí je založená na nasledujúcich pravidlách:

    Učíme sa milovať a prijímať deti také, aké máme.

    Práce sa zúčastňujú rodičia, ktorí majú záujem.

    Každý má svoj vlastný pohľad na vec.

    Spoločne prekonáme všetky ťažkosti. (dieťa by malo cítiť podporu rodičov)

Organizácia činnostíV klube rodič - dieťa sú rodičia rodičov materských škôl, vychovávateľka a predškolskí špecialisti. Práce sa robia raz mesačne. Trvanie 1 hodina.

Predbežná príprava na stretnutie klubu rodič - dieťa


Oznámenie témy a čas stretnutia

Organizačná práca s tvorivým tímom

Znalosť navrhovaných diskusných otázok


Budovanie záujmu o stretnutie v klube



Stretnutie klubu detí a rodičov


Prezentácie, výstavy, zhliadnutia videa atď.

Organizácia rôznych spoločných aktivít detí i dospelých: herné, tvorivé, experimentálne ... ..

Šírenie poradenských materiálov (letáky, brožúry, odporúčania atď.)


Metódy a techniky zamerané na zvyšovanie pozornosti rodičov a vytváranie podmienok pre ich začlenenie do spoločných aktivít rodiča a dieťaťa


žiadosť

Pracovný plán klubu rodičov a detí „Držať krok s detstvom“

1 mladšia skupina (2-3 roky)

Formy práce

Zamýšľaný výsledok

Načasovanie

Zodpovedný

Prieskum medzi rodičmi

Zoznámenie sa s rodičmi a deťmi, identifikácia problémov záujmu o vzdelávanie

september

rodičov

« Som škôlkar “

Rodičia si vytvorili predstavu o živote detí v materskej škole. Prijmite pracovný plán klubu

Pedagóg, rodičia

Knižnica hier „Vyrastá hranie“

Pomoc pri organizovaní spoločných hier

Rodičia, deti

Okrúhly stôl „Čo je dôležité vedieť o dieťati, aby ste mu porozumeli“

Výmena názorov rodičov na otázky vývoja dieťaťa, ktoré sa ich týkajú

Rodičia, pedagóg

psychológ

Detský a rodičovský projekt „List Ježiškovi“

Radosť zo spoločnej práce sa prijíma. Položilo sa „semeno“ rodinných tradícií

Rodičia, deti

Výstava "Zlaté ruky"

Bolo doplnené vývojové prostredie v skupine. Identifikácia najlepších remeselníčok.

rodičov

„Návšteva rozprávky“

Vzbudil sa veľký záujem o rozprávku, odhalil sa tvorivý potenciál rodičov v divadelnej činnosti

Rodičia, deti

Propagácia „Najkrajšia kvetina“

Stránka v materskej škole je zdobená kvetmi a motýľmi z odpadového materiálu spolu

Rodičia, deti, vychovávateľka

2. juniorská skupina (3-4 roky)

Formy práce

Zamýšľaný výsledok

Načasovanie

Zodpovedný

Prezentácia „V našej záhrade je dobre“ ako súčasť „Nového“

Zistené problémy záujmu o vzdelávanie

september

Pedagóg, rodičia

Deň samosprávy „Hrajte sa so mnou mami“

Rodičia preukázali aktivitu a organizačné schopnosti

Rodičia, deti

Súťaž „Báječný klobúk“

Vzbudil sa záujem o prácu s odpadovým materiálom a doplnil sa divadelný kútik

Rodičia, deti

Majstrovská trieda "Workshop of Santa Claus"

Členovia klubu si osvojili niektoré zásady výroby novoročného darčeka a balenia k nemu.

Rodičia, deti, vychovávateľka

Ako sme sa bavili a oslávili Nový rok! „

Usporiadaná výstava fotografií

Rodinné tradície odhalené

Rodičia, deti, vychovávateľka

Deň dobrých skutkov.

Vyrábané kŕmidlá pre vtáky

Rodičia, deti

Spoločná zábava v oblasti telesnej kultúry „Udržujme si zdravie“

Deti dostali nápady na spôsoby ochrany zdravia, pozitívny emocionálny prístup rodičov a detí

Rodičia, deti, vychovávateľka

„Emocionálna odozva“

Vytvorenie modulu „Úspech dieťaťa“

Rodičia môžu „čítať“ emočný stav dieťaťa

Pedagóg, rodičia

Výstava „Radiant Sun“

Radosť z komunikácie sa získala v priebehu spoločnej tvorivej práce rodičov a detí

Rodičia, deti, vychovávateľka

Deň dobrých skutkov

Vylepšenie detského ihriska

Rodičia, deti, vychovávateľka

„Hry pre fidgety“

Výmena skúseností z telesnej výchovy v rodine.

rodičov

Stredná skupina (4 - 5 rokov)

Formy práce

Zamýšľaný výsledok

Načasovanie

Zodpovedný

Kolaudácia

Vytvorené dôveryhodné partnerstvá

september

Rodičia, deti, vychovávateľka

Výstava fotografií „Ako som strávil leto“

Návrh výstavy fotografií a doplnenie portfólia predškolákov

Rodičia, deti

Spolupráca „Portrét jesene“

Zhotovenie jesenného panelu na zmenu interiéru skupiny

Rodičia, deti, vychovávateľka

Okrúhly stôl „Projekt je vážna vec“

Účasť na projekte dieťa-rodič „Kniha je môj najlepší priateľ“

Pedagóg, rodičia

Tvorivá dielňa „Príprava darčeka na nový rok“

Radosť zo spoločnej práce

Rodičia, deti, vychovávateľka, vychovávateľka zo štúdia

Súťaž Kvetinový dom

Rozšírená tvorivá iniciatíva rodičov a detí

Rodičia, deti

„Ponurý deň je svetlejší z úsmevu“

Výmena skúseností s rodinnou výchovou

Rodičia, pedagóg

Čajová párty „V marci je taký deň“

Dostal radosť z komunikácie s blízkymi.

Rodičia, deti, vychovávateľka

„Úsmev, šport, zdravie sú cennou pomocou v našom živote“

Účasť na športovom podujatí

Rodičia, deti, vychovávateľka

Projekt „Malí záhradníci“

Účasť na organizácii zeleninovej záhrady v areáli materskej školy

Rodičia, deti, vychovávateľka

Okrúhly stôl "Počítač je priateľom dieťaťa?"

Zjednotenie rodičov na základe spoločných záujmov a potrieb.

Rodičia, pedagóg

Spoločná túra „Rieka sa stretáva s chladom“

Emocionálny výťah z komunikácie s prírodou

Rodičia, deti, vychovávateľka

„Naše úspechy“

Výsledky boli zhrnuté. Poctené ocenenia

Rodičia, deti, vychovávateľka

Klub Keeping Up with Childhood Club veľmi prispel k výchove a rozvoju predškolákov v mojej skupine. Vďaka jeho aktivitám sa nám darí „budovať variabilné vývojové vzdelávanie zamerané na úroveň rozvoja. Prejavovanie sa dieťaťa v spoločných aktivitách s dospelým “(Federálny štátny vzdelávací štandard DO, článok 3.2.5) a na aktivizáciu aktivít rodičov. Ich tvorivosť.

Stále máme pred sebou veľa nápadov a dúfame, že budeme mať dostatok síl a tvorivých možností na realizáciu našich plánov.